کشکول

صنعت گردشگری

پنج‌شنبه 14 دی‌ماه سال 1396 ساعت 09:28 ق.ظ

10 جاذبه دیدنی در لرستان

هرچند که این بخش معمولا به معرفی جاذبه های خارجی اختصاص داشت؛ اما این بار 10 جاذبه گردشگری لرستان از زبان یکی از گردشگران استرالیایی ، وندی موریسونWendy Morrison  را که همراه همسرش آلن اسمیت Alan smith  به ایران سفر کرده است بازگو میکنیم. این دو گردشگر در سال 2007 میلادی تصمیم گرفتند جاده ابریشم را بپیمایند. بنابراین از ایران عبور کردند و با اقامت 25 روزه خود در ایران مجموعه ای از تصاویر و خاطرات خود را به رشته تحریر درآوردند که برخی از این خاطرات به صورت توصیه و جذابیت مناطقی است که از آنها بازدید کرده اند. با توجه به اتمام فصل امتحانات مدارس و برنامه ریزی والدین برای سفرهای تابستانی البته در مناطق خنک ایران توصیه های چمدانی این گردشگر خارجی را درباره لرستان برایتان یادآوری می کنیم هرچند اما چمدان چند سطر برای معرفی کامل این منطقه به خاطرات آنها اضافه کرده است. 

فصل تابستان رسیده و اکثر خانواده ها به دنبال یافتن ییلاقی زیبا و با صفا هستند؛ البته اگر بتوانند تنی به آب هم بزنند که خیرعالی است. پس آماده باشید که توصیه های خارجی چمدانی ما این بار داخلی و برای تابستان شما تدارک دیده شده است. 

لرستان شاید نیازی به تعریف و معرفی مراکز گردشگریاش نداشته باشد؛ اما معرفی جاذبه های دیدنی این استان سرسبز از زبان گردشگری خارجی خالی از لطف نیست. بنابراین اگر شما هم به این توصیه ها عمل کردید و به منطقه لرستان سفر کردید می توانید برای چمدان چند فریم عکس به یادگار بیاورید. 

10.     آبشار تله زنگ یا شِوی SHEVI (TALEH ZANG)

 این آبشار که به عنوان دهمین دلیل سفر به لرستان در لیست ما معرفی شده توانسته عنوان بلندترین آبشار ایران را به خود اختصاص دهد. آبشار تله زنگ که در رشته کوههای زاگرس و در مسیر راه آهن سراسری تهران  جنوب واقع شده توانسته علاوه بر گردشگران ایرانی ، خارجی ها را نیز به خود جلب کند. ایستگاه راه آهن تله زنگ بهترین راه رسیدن به  آبشار تله زنگ است. بنابراین نگران کارت سوخت و مسافت نباشید چون با استفاده از قطار می توانید بدون دردسر و راحت به این منطقه برسید.

 9. آبشار بیشه BISHEH water fall

 این آبشار به عنوان نهمین جاذبه اصلی استان لرستان از دیدگاه وندی برای فصل تابستان معرفی شده است. این گردشگر می گوید : هرگز لذت آب بازی کنار این آبشار را فراموش نمی کنم . آبشار بیشه از دل کوهستان زاگرس و نزدیک شهرستان دورود به بیرون می ریزد و در 65 کیلومتری شهر خرم آباد واقع شده است. همانند آبشار تله زنگ دسترسی به این آبشار با قطار میسر است و هر ساله تعداد بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی را به سمت خود جلب می کند. پس هرگز نگران دسترسی و یافتن محل اقامت مناسب در این منطقه نباشید. اگر علاقه مند به اقامت چند روزه کنار این آبشار هستید حتما وسایل لازم و کافی همراه داشته باشید تا از این سفر تابستانی با خاطراتی خوش برگردید. حتما دوربین عکاسی را با تعداد کافی باطری همراه داشته باشید تا خاطرات شیرین این سفر را ثبت کنید.

 8. آبشار نوژیان Noujian water fall

 آبشار نوژیان هشتمین رتبه این فهرست ده تایی را به خود اختصاص داده است و به عنوان توصیه های چمدانی ما در فصل تابستان به شما معرفی شده است. شهرت این آبشار همانند دریاچه گهر نیست ؛ اما جاذبه های طبیعی این منطقه از نظر گردشگر چمدانی ما باعث شده تا نوژیان در رتبه ای بالاتر از گهر قرار گیرد.  آبشار نوژیان تقریبا در فاصله 40 کیلومتری جاده کمربندی خرم آباد قرار گرفته، البته مسیر پرپیچ و خم این آبشار هرگز مانع از رسیدن گردشگران به پای آن نشده است، بلکه همین سختی و پیچ و خم باعث تشویق بسیاری از طبیعت دوستان و ماجراجویان طبیعت ایرانی و خارجی شده است. البته به یاد داشته باشید که برای بازدید از این آبشار زیاد فرصت نیست چون هرچه به آخر تابستان نزدیک می شویم از میزان آبدهی آن کاسته می شود تا در نهایت به خواب زمستانی فرو می رود و تا بهاری دیگر خاموش خواهد بود.گیاهان دارویی اطراف این آبشار می تواند از مهمترین دلیل جذب توریست های خارجی و داخلی به منطقه باشد.

 7. دریاچه گهر  THE CAHAR LAKE

 این دریاچه آب شیرین به عنوان نگینی بسیار زیبا در منطقه توسط گردشگران استرالیایی معرفی شده است و هر ساله می تواند تعدادی گردشگر برای آبتنی در آب سردش به سمت خود دعوت کند. این دریاچه در حدود 30 کیلومتری جنوب شرقی دورود واقع شده و عنوان هفتمین جاذبه گردشگری منطقه را در فهرست 10 تایی ما به خود اختصاص داده است. تنها جمله ای که مارکوپولوی خارجی ما درباره زیبایی گهر نوشته است این چند کلمه است: «ساعت ها به این دریاچه خیره شدم ولی هنوز هم از دیدن این همه زیبایی سیر نشده ام». اما در گوشه دیگری از خاطرات خود به عدم رعایت حفظ محیط زیست توسط گردشگران اشاره ای تلخ نموده و آرزو کرده ای کاش ایرانیان ارزش این دریاچه را می دانستند.

 6. آبشار وارک VARK water fall

 اما ششمین دلیل سفر تابستانی ماجراجوی استرالیایی ما آبشار وارک عنوان شده و طبیعت بکر اطراف آن باعث شده تا از نظر او ارزش سفر کردن به منطقه برای گردشگران وجود داشته باشد.این آبشار در غرب گردنه نوژبان و جنوب شرقی خرم آباد واقع شده است. فاصله این منطقه ییلاقی تا شهر خرم آباد حدود 60 کیلومتر است. آبشار وارک که از دل تخته سنگی بیرون می آید. می تواند چند روز خنک را در فصل تابستان به شما و خانوادهتان هدیه دهد. درختان گلابی و زالزالک و بلوط اطراف این آبشار می تواند کودکی و نشاط شما را برایتان زنده کند و شادی خاصی را به شما تقدیم کند.

 5. آبشار سرکانه SERKANEH WATER FALL

 روستای گریت که از شهر خرم آباد 50 کیلومتر فاصله دارد به عنوان هفتمین پله از فهرست 10 تایی این گردشگر خارجی ماست هرچند طبیعت این روستا می تواند خود دلیل خوبی برای اقامت تابستانی گردشگران باشد اما اصلی ترین دلیل سفر  این گروه به منطقه آبشار سرکانه ، آبتنی در حاشیه روخانه آن است. این آبشار که به زبان محلی به تاف «هفت چشمه معروف» است با پوشش گیاهی خود چند روز اقامت خوش را به شما هدیه خواهد داد. بیاد داشته باشید که برای رسیدن به این آبشار باید حدود یک ساعت پیاده روی کنید بنابراین  وسایل کافی همراه داشته باشید.

 4. دریاچه کیوQ lake

 شهرستان خرم آباد از نظر مارکوپولوی ما یکی از زیباترین شهرهای ایران است که او دیده و با جاذبه های بسیار زیاد خود می تواند به عنوان بهترین منطقه گردشگری ایران معرفی شود. این دریاچه  که به عنوان یکی از جاذبه های درون شهری در خرم آباد شناخته شده به دلیل عمق زیاد آب و زلالی آبش کیو نامگذاری شده است . اما متاسفانه طبق آمار چند سال پیش به دلیل استفاده بی رویه از این دریاچه و خشکسالی تقریبا خشک شد و با لایروبی و حمایت آن دوباره زنده شده است.

 3. آبشار چکان CHEGAN water fall

 نوبت به معرفی نهمین جاذبه لرستان از دید گردشگر خارجی ما رسیده. نام این جاذبه آبشار چگان است این منطقه که در جنوب شرقی الیگودرز قرار گرفته توانسته تعداد زیادی از طبیعت دوستان را به خود مشغول کند. برای رسیدن به این زیبایی باید از روستای حسین آباد گذشت و به دره چگان رسید تا زیبایی واقعی این آبشار را از نزدیک دید. صدای ریزش آب این آبشار از ارتفاع 45 متری هر ساله از اول بهار تا اواخر تابستان گردشگران زیادی را به سمت خود می خواند پس هم اکنون برنامه ریزی کنید تا آخر تابستان زیاد فرصت نیست و توصیه چمدانی گردشگر خارجی ما را امتحان کنید.

 2. دریاچه شط تمی

 دومین توصیه چمدانی این دو گردشگر استرالیایی مربوط به حرفه ای هاست و آنها که سابقه طبیعت گردی و اقامت در کوهستان را دارند این دریاچه بهترین گزینه است. شط تمی که به دو بخش فصلی و دایمی تقسیم می شود می تواند اردوی چند روزه شما را به یک خاطره به یادماندنی سفر تابستانی تبدیل کند. این دریاچه زیبا در جنوب روستای دستگرد از توابع بخش بشارت شهرستان الیگودرز واقع شده و برای دسترسی به آن می توان از گاراژ شول آباد الیگودرز وسیله نقلیه به سمت این جاذبه کرایه کرد . مهم ترین تجربه این سفر برای شما و ماجراجویان خارجی تجربه زندگی در کنار عشایر این منطقه خواهد بود.

 

1.        اما بهترین توصیه گردشگر خارجی ما قلعه تاریخی فلک الافلاک در لرستان است اگرچه از نظر برخی این جاذبه ارتباط چندانی با سفرتابستانی شما ندارد اما ارزش باستانی و تاریخی این قلعه می تواند به عنوان مهر تاییدی بر تکمیل شدن سفرتان به لرستان باشد. بنابراین حتما سری به این قلعه بزنید تا لرستان را کامل دیده باشید.

 تالاب های پلدختر

 این شهرستان اگرچه تمدنی تاریخی دارد؛ اما ارزشمندترین جاذبه گردشگری این استان از نظر وندی  وجود تالاب های فصلی و دائمی اطراف آن است . به عقیده وی این تالاب ها که می توانند به عنوان اصلی ترین تفرجگاه های تابستانی برای طبیعت دوستان و علاقه مندان و ماجراجویان باشد استفاده از طبیعت بکر در کنار عشایر منطقه است این تالاب ها می توانند دو یا سه روز به یاد ماندنی را به شما هدیه دهند. مهمترین تالاب های منطقه پلدختر را می تواند تکانه ، لفانه، زردآبه، سیاه، جمجمه ، تاف و چیکه دانست که حیات وحش آن بهترین وکاملترین جاذبه گردشگری این شهرستان است.

 مخمل کوه

 اردوهای تابستانی و مناطق سرسبز و چشمه های طبیعی این کوهستان می تواند اصلی ترین دلیل سفر این استرالیایی به کوهپایه های مخمل کوه باشد . قسمتی از این کوهستان که آفتابگیر نیست می تواند اردوی تابستانی شما را با خنک ترین هوا پذیرایی کند، اگر به این کوهستان رفتید تنگ شبیخون را هرگز از دست ندهید تا شاید زیبایی سفرتان را از دید گردشگر ما کامل کرده باشید و تاریخچه این شهرستان را بشناسید. بنابراین از میدان 22 بهمن شهرستان خرم آباد حرکت کنید و به انتهای بلوار ولیعصر برسید آنگاه کوله پشتی و وسایل را همراه خود بردارید و راه بیفتید تا بهترین مکان چادر زدن را بیابید و اردوی خود را برپا کنید. اگر علاقمند به بازخوانی خاطرات این دو گردشگر استرالیایی هستید  می توانید به آدرس travel-blog/croedywendyمراجعه فرمایید

برچسب‌ها: سفر به لرستان، دیدنی‌های لرستان، آبشارهای لرستان، هزینه سفر به لرستان