X
تبلیغات
زولا

کشکول

صنعت گردشگری

پنج‌شنبه 14 دی‌ماه سال 1396 ساعت 09:10 ق.ظ

برندهای معروف و نوستالژیک ایرانی

مقدمه

 حمایت از تولید داخلی و تسهیل شرایط صادرات نیز از جمله برنامه ها و سیاستهای مشترک اکثر کشورها در این دهکده جهانی است که بدون چون وچرا برسر آن تفاوت دارند . ایران هم که به نوعی قصد رهایی از درآمدهای نفتی را دارد و به دنبال کمک به تولید داخلی و تسهیل شرایط صادرات غیر نفتی است از این قانون مستثنی نیست. تشویق ها و ترویج های سیاسی و اقتصادی دولت توانسته برخی از تولید کنندگان را موفق به دستیابی به مدارج بالایی از تجارت بین المللی کند و به کار گیری این سیاست نشان داده که در صورت حمایت دقیق و منسجم درآمد حاصل از فعالیت های اقتصادی شرکت های خصوصی و صادرات آنها با توجه به کیفیت و قیمت مناسب کالای تولید ایران توان جایگزینی صنعت نفت کشور را دارد.

 با توجه به این اهمیت رهبر معظم انقلاب با ریزبینی هرچه تمام سال 1391 را به نام سال تولید و حمایت از تولید ملی نام گذاری فرمودند . این نام گذاری توسط ایشان در سالی که شاید فشار برخی تحریم ها و کارشکنی های دولت های غربی مشکلاتی برای صنایع ایران ایجاد کرده می تواند امیدی برای خودکفایی و مقابله با اثرات منفی اینگونه کارشنکی ها باشد. از این رو تمامی دستگاه ها و صنایع ایران با در نظرگرفتن رهنمود ایشان با تلاشی مضاعف به فعالیت اقتصادی خود ادامه خواهند داد و سیاست های تجاری خود را با این دیدگاه در نظر خواهند گرفت.

 بنابراین بجاست که رسانه ها و مطبوعات کشور در انعکاس موفقیت برخی از این شرکت های خصوصی و افتخارات کسب شده توسط آنها و کارخانجات تولیدی بیش از پیش بکوشند تا انتشار چگونگی موفقیت آنها روشنی راه تازه کاران یا دیگر صنایع باشد، از این رو و با درنظر گرفتن این مهم روزنامه جام جم در مقاله حاضر نام برخی از شرکت های خصوصی و سهامی عام را که روند مثبتی در پیشرفت اقتصادی داشته اند را معرفی کرده هرچند بسیاری از شرکت های دولتی یا شبه دولتی ایران از این شرایط برخوردار هستند اما جام جم به قصد معرفی خصوصی ها فقط به معرفی اینگونه شرکت ها پرداخته است.

 اگرچه اینگونه مقالات یا مطالب در جراید کشور حکم تبلیغ را داشته و با برچسب های مختلف از ارزش خبری آنها کاسته می شود اما جام جم بدون هیچ گونه منفعت مادی و صرفا برای حمایت از تولید ملی و به واسطه پیام مقام معظم رهبری این عرف را نادیده گرفته و از نام بردن خصوصی های موفق دریغ نکرده است بنابراین مطالعه این مقاله برای شما که علاقمند به حمایت تولیدات ایرانی هستید خالی از لطف نیست. لازم به یادآوری است که کلیه اطلاعات مندرج در این گزارش از وب سایت اختصاصی شرکت های نام برده شده تامین شده و جام جم هیچگونه تصرفی در آنها نداشته است.

 استیل البرز

 شهر شیراز اینبار نه شهر شعر و ادب بلکه با صنعتش شهره عام و خاص شده است . شرکت استیل البرز به عنوان یکی از صنایع مهم این شهر افتخارات صنعتی را در کنار شعر و ادب برای شیراز به ارمغان آورده است. این شرکت که در زمینه تولید سینک ظرفشویی فعالیت می کند با ظرفیت اسمی سالانه 200 هزار قطعه سینک ظرفشویی پا به عرصه اقتصادی ایران زمین گذاشت و پس از چند سال تلاش و کوشش متخصصان داخلی در کنار فن آوری نوین امروز علاوه بر سینک ظرفشویی ، هود ، اجاق گاز نیز تولید می کند . ظرفیت این کارخانه امروزه چیزی حدود یک میلیون و پانصد هزار عدد از اینگونه محصولات است اگرچه این شرکت بازار ایران را تغذیه می کند اما با توجه به بازاریابی و اهداف بلند مدت شرکت استیل البرز محصولات شرکت توانسته اند وارد بازار جهانی نیز شوند و در کشورهای اطراف ایران وحتی اروپایی نامی آشنا از محصولات تولید ایران باشند و ارزآوری مناسبی برای صنایع غیر نفتی و خصوصی ایران داشته باشد.

 هرچند این شرکت با مواد اولیه خشن و سخت سر و کار دارد اما در نهایت با توجه به تنولوژی و ریزبینی متخصصان داخلی آن محصولی زیبا و با کیفیت روانه بازار می شود که مشتریان داخلی و خارجی را به سوی خود جذب می کنند. شرکت استیل البرز برخی از مواد اولیه خود را از دیگر کشورهای جهان تامین می کند و با انجام عملیات صنعتی ارزش افزوده مناسبی از این طریق برای محصول تولیدی خود به دست می آورد و در عرصه اقتصادی ایران به درجات مناسبی دستیافته است و البته با دریافت گواهینامه های بسیار معتبر جهانی همیشه جایگاه محصول با کیفیت ایرانی را حفظ کرده است.

 امرسان

 با توجه به وجود صنایع مادری چون کارخانجات ذوب آهن و فولاد در کشور و همچنین گستردگی بازار داخلی ایران، زمینه ساخت لوازم خانگی مثل گاز، یخچال فریزر و ... در کشور کاملا مهیاست . بنیانگذار کارخانه امرسان سلطان حسین فتاحی در سال 1366 متوجه این پتانسیل داخل کشور شد و از آن به بهترین شکل در جهت رشد، شکوفایی صنایع غیر نفتی ایران و اشتغالزایی استفاده کرد و شرکت صنعتی امرسان را بنا نهاد. این شرکت ابتدا با ساخت فریزرهای خانکی وارد بازار داخلی و محصولات خانگی ساخت ایران شد اما پس از مدتی کوتاه توانست با اتکاء به پشتوانه تخصصی ایرانی و مواد اولیه ایران مدلهای متنوع تری را برای خانواده های ایران طراحی و تولید کند .

 سیاست مدیریت شرکت برای دستیابی به بازار های جهانی و صادرات محصول ایرانی باعث شد تا شرکت امرسان با توجه به کیفیت محصولات خود گواهینامه های لازم و معتبر جهت صادرات محصولاتش را به دست آورد و با توجه به نیاز بازار کشورهای همسایه قدم در بازار تجارت بین المللی بگذارد . امرسان پس از حدود سی سال تولید و نوآوری در زمینه تولیدات لوازم خانگی توانسته همیشه برای مشتریان خود طرحی جذاب و کارآمد باشد.

دینا

 هرگاه صحبت از کارخانجات مواد غذایی می شود معمولا کارخانجات شیرینی و شکلات و انواع اسنک در خاطرمان زنده خواهد شد. شرکت دینا یا در اصل نیسان شرق هم یکی از نامهای مشهور در صنایع غذایی ساخت ایران است. این شرکت از سال 1338 فعالیت خود را در استان خراسان آغاز کرده است . شرکت نیسان شرق در ابتدا صرفا تولید کننده نوشابه کانادا درای بود و در زمینه شیشه زدن نوشابه گازدار فعالیت می کرد با توجه به این پیشینه این شرکت توانسته امروز نوشابه های پپسی و سون آپ را نیز تولید کند.

 از آنجا که همیشه این نوشیدنی ها با خوردن تنقلات کامل می شدند شرکت نیسان شرق یا همان دینا تصمیم به تولید محصولات دیگری چون چیپس سیب زمینی و انواع اسنک گرفت، که امروزه محصولات آن برای همه ما از بزرگ وکوچک نامی آشناست. شرکت نیسان شرق هم اکنون 6 زیر مجموعه دیگر را نیز رهبری می کند که هر کدام تولید کننده یکی از محصولات مورد نظر شرکت دینا هستند به هر حال چیپس ، پفک، انواع اسنک، و نوشیدنی های غیر الکی از محصولات امروزه این شرکت است که علاوه بر پوشش بخش اعظم نیاز داخلی از مرزهای ایران نیز گذشته اند و در کشورهای اطراف فروشی مناسب دارند و توانسته اند ذائقه آنطرف مرزها را نیز به خود جلب کنند. این شرکت توانست با انتخاب شعار طعم خوش لحظه ها نام شرکت دینا را در ذهن مشتریان خود همیشه زنده نگهدارد.

 چرم مشهد

 تجارت مصنوعات چرمی و چرم خام از گذشته های دور تجارتی پرسود وجالب بوده است. شرکت چرم مشهد هم با توجه به وجود امکانات بالقوه در ایران در این تجارت سال 1375 وارد عرصه تجارت چرم ومصنوعات چرمی ساخت ایران شد. شرکت چرم مشهد با توجه به نیاز داخل و منابع موجود محصولات خود را روانه بازار مصرف کرد. کارخانجات چرم مشهد در مساحتی حدود چهل هزار مترمربع و زیربنای سالنی دوازده هزار متر مربعی فعالیت اقتصادی خود را در زمینه تولید محصولات چرمی آغاز کرده است این شرکت توان تولید چهار میلیون وششصد هزار فوت مربع چرم گوسفندی و شصت هزار عدد البسه چرمی و حدود چهارصد هزار عدد هدایای تبلیغاتی چرمی را طی یکسال کاری دارد.

  یکی از سیاست های جالب توجه مدیریت این شرکت برای کنترل بازار مصرف داخلی و خارجی ، عرضه مستقیم کالای تولیدی شرکت بود بطوری که این شرکت در حال حاضر حدود 30 مرکز فروش در سراسر ایران دارد و گوشه چشمی به آنطرف مرزها نیز داشته است. شرکت چرم مشهد توانسته با انعقاد قراردادهای عمده با سازمان ها و ارگان دولتی و خصوصی بازار مصرف جدیدی برای محصولات خود ایجاد کند که در واقع سیستم نوینی برای توزیع محصولات و فروش آنها بوده است.

 نیک کالا

 این شرکت تولیدی و صنعتی تقریبا نیم قرن سابقه تولید لوازم خانگی را در کارنامه خود دارد، تولید اجاق و بخاری نفتی از ابتدایی ترین تولیدات این شرکت بوده که با آغاز بهره برداری از گازطبیعی در شهرها و فراگیر شدن نیاز محصولات گازسوز در داخل و خارج از کشور این شرکت به این نیاز پاسخ داد و وارد عرصه تولید محصولات گازسوز برای مصارف داخل و خارج از کشور شد.

 شرکت نیک کالا از سال 1342 با مساحتی حدود یکصدو سی هزار مترمربع فعالیت اقتصادی خود را ادامه داده و امروز با حدود چهارصد پرسنل خود به عنوان برندی معروف و ساخت ایران در زمینه تولید انواع محصولات گاز سوز شناخته شده است. این شرکت توان تولید محصولات خود را طی یکسال و در یک شیفت کاری دویست و چهل هزار عدد انواع بخاری و شومینه گازی اعلام کرده است. بنابراین با توجه به ظرفیت تولید این کارخانه علاوه بر تامین نیاز بازارهای داخلی محصولات صادراتی نیز از مرزهای کشور گذشتند و در منازل کشورهای همسایه ایران افتخاری برای صنعت کشور شدند. نیک کالا با توجه به حساسیت محصولات تولیدی خود توانسته با کنترل کیفیت محصولات انواع گواهینامه های لازم برای صادرات و فروش داخلی محصولات خود را  به دست آورد و به عنوان کالایی ایمن جای خود را در منازل مصرف کنندگانش بگشاید.

 آبسال

 بازار تولید لوازم خانگی در سراسر جهان بازاری بسیار پردرآمد و البته رقابتی شناخته شده است . بیشتر کشورهای صنعتی سعی در تولید برندی مشهور در این زمینه داشته و دارند تا با صادرات اینگونه محصولات توان تولیدی کشورشان را به دیگر نقاط جهان معرفی کنند. چون این محصولات هنگامی که داخل منازل استفاده می شوند همیشه پیش چشم مصرفکنندگان هستند و همانند تبلیغی دایمی برای کارخانه و کشور سازنده در ذهن آنها باقی خواهند ماند.  شرکت آبسال هم با این افق در کشور ایران و سال 1335 شمسی تاسیس شد اما این شرکت ابتدا به نام شرکت لعاب ایران فعالیت خود را شروع کرد. بشقاب و قوری از تولیدات معروف این شرکت برای مصرف کنندگان بود .

 پس از مدتی و با توجه به رشد صنعتی کشور شرکت لعاب ایران در سال 1345 به شرکت اونیورسال (سهامی خاص) تغییر نام داد و با تولید اجاق گاز رومیزی پا به عرصه تولید لوازم خانگی گذاشت یک دهه بعد یعنی در سال 1355 شرکت اونیورسال به سهامی عام تبدیل شد و پس از یک دوره تلاش و کوشش و نوآوری در زمینه تولید محصولات خانگی  سال 1362 نام تجاری آبسال را برای خود انتخاب کرد و با اتکاء به توانایی متخصصان داخلی وتجربه خود در این عرصه حضوری قدرتمند را به ثبت رساند. شرکت آبسال امروز با دویست و چهل هزار میلیون ریال و حدود یکهزار نفر پرسنل خود بیش از نیم قرن حضور در خانه ها را تجربه کرده ونامی خوش از خود در اذهان مصرف کنندگان داخلی و خارجی خود برجای گذاشته است. محصولات آبسال امروز در برخی از کشورهای همسایه ایران مورد استفاده است و توانمندنی متخصصان ایرانی را با برندی ایرانی برایشان نمایان کرده است.

 فراسو

 قرن بیستم شروعی انفجاری در عرصه تکنولوژی را به خود دید و تجربه کرد بطوری که دنیای مجازی با صفر و یک هایش جهان کنونی ما را اشغال و به نوعی رشد و ارتقای صنعتی و علمی کشورها را به این اعداد منوط کرد. به همین دلیل احمد علی پور فطرتی ، علی علی پور فطرتی و کامبیز رشیدی با توجه به این مهم تصمیم به تاسیس شرکتی در زمینه تکنولوژی و الکترونیک را گرفتند بنابراین شرکت فراسو به همیت این سه نفر در سال 1368 شمسی به ثبت رسید و با تولید صفحه کلید کامپیوتر وارد دنیای مجازی و صفر و یک های آن شد. این شرکت کم کم و به پشتوانه هوش ایرانی به دیگر عرصه های کامپیوتری یعنی ساخت و تولید دیگر قطعات و لوازم جانبی کامپیوتر نیز دست یافت و نام کشورمان ایران را در عرصه صفر ویک و البته دنیای مجازی در مقامی مناسب قرار داد. شرکت فراسو هم اکنون حدود 300 نفر پرسنل دارد و محصولاتی چون موس؛ دسته های بازی، صفحه کلید، مانیتور ال سی دی را تولید می کند. محصولات این شرکت علاوه بر تامین نیاز داخلی و جلوگیری از خروج ارز به بازارهای بین المللی نیز دست یافت و محصولات خود را در مراکز علمی بسیاری از کشورهای همسایه ایران به کار گرفت.

 به هر حال این شرکت همانند تکنولوژی به سرعت پیشرفت کرده و در این عرصه نامی آشنا برای نیازمندانش شناخته شده و کارشکنی های غرب و تحریم های این کشورها هیچ تاثیری بر روند پیشرفت صفر و یک های فراسو نداشته به گونه ای که حتی برخی از این کشورها هم از محصولات فراسو استفاده می کنند و به عنوان خریدار عمده محصولات این شرکت هستند.

 هاکوپیان

 اگرچه صنعت پوشاک و مد به عقیده بسیاری از دست اندرکاران در قاره سبز رونق خوبی به خود دیده اما هنرمندان و طراحان ایرانی نیز در این بین جایگاه مناسبی برای خود به دست آورده اند و برندهای مشهوری را به نام ایران به ثبت رسانده اند. یکی از این برندها، هاکوپیان که در سال 1349 شمسی شروع به کار کرده ، است. هاکوپیان که به عنوان برندی معروف در صنعت پوشاک مردانه با استفاده از تجارب و هنر ایرانی توانسته علاوه بر تسخیر بازار داخلی به سوی بازارهای بین المللی حرکت کند و علاوه بر 300 هزار مشتری ثابت داخلی در دیگر نقاط این کره خاکی علاقمندانی به خود اختصاص داده است.

 

پوشاک هاکوپیان که توسط سومبات هاکوپیان بانیانگذاری شده امروزه علاوه بر تولید و عرضه پوشاک رسمی آقایان به طراحی وساخت دیگر لوازم شخصی آقایان مثل ساعت، ادکلن و ... روی آورده است وبرندی کامل را برای سلایق مختلف ایرانی گردآوری کرده است.

این تولیدی قصد دارد آراستگی و شیک پوشی مردان ایران زمین را به دیگران معرفی و آنها را با توانمندی طراحی لباس ایرانی آشنا کند. این شرکت تولیدی مشتریان خود را به عنوان اعضای خانواده هاکوپیان می شناسد و با راه اندازی کلوپی به این نام آنها را همیشه در رشد و شکوفایی خانواده و استحکام آن حمایت می کند و از این طریق حقوق آنها را برای داشتن البسه ای مناسب و با کیفیت و البته با قیمتی مناسب حفظ می کند.

 تک ماکارون

 استفاده از پاستا یا همان ماکارونی چندی است که برای هموطنان عزیز به امری روزمره تبدیل شده و با توجه به ارزش غذایی این محصول توانسته جای خود را به عنوان وعده غذایی کامل در سبد خانواده بگشاید. به همین دلیل همیشه مشتریان این محصول خوراکی به دنبال کیفیت و قیمتی مناسب بوده اند اگرچه محصولات متعددی در این زمینه تولید شده اند اما نام تک ماکارون از سال 1377 برای علاقمندان این خوراکی لذیذ نامی آشناست.

 

این شرکت توانسته با ارزیابی دقیق از نیاز روزانه مردم و ذائقه بازار هدف خود همیشه یک گام جلوتر از دیگران حرکت کرده است. از بدو تاسیس این کارخانه تا کنون این شرکت توانسته 6 خط تولید را فعال کند و چیزی بالغ بر 450 تن محصول را روانه بازار مصرف کند. استفاده از روشهای نوین تهیه آرد و خمیرمایه و سیستم های نوین خشک کن توانسته به تک ماکارون کمک کند تا با مصرف بهینه انرژی هزینه های خود را کاهش دهد و از نظر اقتصادی محصولی مفیدبرای خانواده های باشد. مدیریت این کارخانه برای حفظ و کنترل کیفیت محصولات کارخانه اقدام به راه اندازی سیستم آسیاب گندم و همچنین تصویه آب در کارخانه به صورت مستقل کرده اند. مساحت 120 هزار مترمربعی این کارخانه حاکی از توان بالای تولید تک ماکارون است که علاوه بر تامین نیاز داخلی می تواند صادراتی قابل توجه به کشورهای همسایه داشته باشد. محصولات این کارخانه به کشورهایی چون آلمان ، ترکمنستان، هلند، قزاقستان، لبنان ، اردن ، شارجه، بحرین ، سومالی ، نیجریه ، تاجیکستان، عربستان صادر می شود و آنها را با کیفیت واقعی محصولات غذایی ایرانی آشنا می کند.

 

بوتان گاز

 شاید روزی تصور استفاده از گاز طبیعی برای بشر غیر قابل باور بود یا حتی اصلا از وجود این نعمت خدادادی بی خبر بود. اما پس از شناخته شدن این نعمت و آشنایی با موارد مصرف آن صنایع وابسته به آن روز به روز گسترده تر شدند. بنابراین با توجه به منابع عظیم این نعمت خدادادی در کشورمان جای خالی شرکت تولیدی لوازم گاز سوز نیز کاملا حس می شد.

 به همین دلیل شرکت بوتان در سال 1332 شمسی تاسیس شد تا رفاه را برای خانواده های ایرانی به ارمغان بیاورد کم کم آشپزخانه های هیزمی و چراغ های نفتی از میان رفت و حاصل تلاش صنعت گران ایرانی این شرکت جای آنها را گرفت و آسایش و آرامش را برای بانوی ایران به ارمغان آورد. امروزه بیش از ده میلیون خانوار از محصولات این شرکت استفاده می کنند و به نوعی زندگی روزانه آنها به محصولات بوتان وابسته شده است. از ابتدای تاسیس این شرکت تا کنون سه نسل مختلف از تکنولوژی یکی پس از دیگری توسط صنعت گران و متخصصان آن وارد بازار مصرف ایران و خارج از آن شده است . بوتان امروز بیش از 200 محصول را تولید و روانه بازار مصرف کرده است و البته با دریافت انواع گواهینمامه های معتبر جهانی از نظر کیفیت و استانداردهای بین المللی جای محصولاتش را در دیگر کشورهای جهان گشوده است سرمایه این شرکت در حال حاضر حدود 000/000/000/30 ریال برآورد شده است. و علاوه بر تولید محصولات کامل گازسوز و صادرات آن اقدام به صادرات قطعات نیز کرده است. از جمله بازار هدف این محصولات را می توان آلمان ، هلند و انگلستان نام برد.

 پالاز موکت

 همه ما علاقمندیم خانه ای گرم ونرم برای خود مهیا و اوقات خوشی را در کنار خانواده سپری کنیم به همین دلیل پس از تهیه مسکن به فکر مفروش کردن آنه خواهیم بود. شرکت پالاز موکت یکی از چندین شرکت تولید کننده موکت و فرش ماشینی از جمله برندهای معروف ایرانی هست که نظر بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرده است. این شرکت اولین تولید خود را در سال 1356 شمسی به بازار مصرف داخلی ایران معرفی کرد.  این شرکت به مدیریت احمد ماشینچی توانسته سالانه حدود یک میلیون متر مربع انواع موکت و فرش ماشینی را تولید کند و روانه بازارهای داخلی و خارجی کند . شرکت پالاز موکت با بهره گیری از هنر ایرانی و تخصص فرزندان آن توانسته محصولات خود را به خانه کشورهای اطراف ایران بفرستد و نام نیک محصولات ایرانی را به آنها معرفی کند. سیستم دقیق بازاریابی در کنار کیفیت برتر محصولات از جمله رموز موفقیت این شرکت بوده است.

 کاله

 محصولات صنایع غذایی کاله که از ابتدا با ماست و بستنی وارد زندگی ما شد امروز به عنوان یکی از برندهای مشهور ایرانی در صنایع غذایی کشور شناخته شده است. این شرکت توانسته پس از تاسیس سبد کالای بسیار کاملی را در اختیار مشتریان ایرانی و خارجی خود قرار دهد .  شرکت کاله که سال 1353 شمسی تنها با سه لیتر روزانه شروع به کار کرده امروز چیزی حدود 1200 تن شیر را هر روز می بلعد و به محصولات خود تبدیل می کند.  این رشد طی چند سال واقعا حیرت انگیز بوده و حاکی از موفقیت سیستم مدیریت و بهره وری این شرکت بوده است.

 شرکت کاله پس از موفقیت در بازار محصولات لبنی وارد بازار محصولات پروتئینی شده و نام آشنا در عرصه تولید محصولات حلال در کشورهای مسلمان معرفی شده است و چیزی حدود 300 تن محصولات پروتئینی را تولید می کند.  به گفته مدیرعامل این شرکت غلامعلی سلیمانی شرکت کاله در سال گذشته تنها 600 کانتینر محصولات خود را به عراق صادر کرده است بنابراین کاله توانسته برندی ساخت ایران اما جهانی شود. شرکت کاله برای کنترل بازار خود اقدام به راه اندازی دفاتری در کشورهای عمان، مالزی و دبی کرده است تا آنها با توجه به نیاز بازار هدفشان بتوانند محصولات کاله را به خوبی در منطقه تحت پوششان توزیع کنند.  اما اگر از خریداران خارجی این شرکت بخواهیم نام ببریم فرانسه، دبی اصلی ترین آنها هستند.

 مدیرعامل شرکت اینگونه می گوید: مشکلات اقتصادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی بهترین فرصت را برای حضور شرکت های ایرانی در زمینه صنایع غذایی ایجاد کرد در حالی که اکثر فعالان اقتصادی فکر می کردند تولید ایرانی گران تمام می شود ولی ما با مدیریت دقیق و به روزرسانی شده توانستیم با بهره وری کامل وارد عرصه بین المللی صنایع غذایی شویم. بنابراین مشکلات نباید مانع راه ما باشند بلکه باید راه حل آنها را بیابیم.

 گروه تولیدی صنعتی گلرنگ

 بحث نظافت و پاکیزگی پس از متمدن شدن بشر و آغاز شهر نشینی یکی از اصلی ترین دغدغه های انسان بوده و به جرات می توان گفت که این صنعت یا تجارت یکی از قدیمی ترین صنایع یا تجارت تاریخ بشر بوده است. گروه صنعتی گلرنگ هم که نامی آشنا درصنعت شوینده های ایرانی است در این تجارت خوش درخشیده است. محمد کریم فضل بنیانگذار این شرکت به واسط تجربه پدری خود در صنعت صابون سازی به حرفه روی آورد اما او توانست تجربه های گذشته خود را با امکانات نوین امروزی در هم آمیزد و برندی موفق را به بازار ایران و خارج از مرزها معرفی کند.

 موسس این شرکت کار خود را در تهران از اوایل دهه چهل شمسی شروع کرد و با تولید مایع ظرفشویی اولین کارگاه تولید مواد شوینده خود را فعال کرد و پس از مدتی دومین محصول خود یعنی مایع سفید کننده را روانه بازار مصرف داخلی کرد او پس از موفقیت اولیه با این دو محصول در اوایل دهه پنجاه شرکت پاکشو را تاسیس کرد و رشد روز افزون آن را شاهد بود. این شرکت توانست با غلبه بر مشکلات صنعتی در دوران دفاع مقدس زمینه ساز کارآفرینی بسیار مناسبی در کشور داشته باشد و به جای تعدیل نیروهای خود اقدام به جذب متخصصان و نیروهای کارآمد کرد و با دیدی باز توانست رشدی مناسب را تجربه کند.

 شرکت گلرنگ با توجه به اتخاذ تصمیم های نوین بازاریابی و پخش محصولات تولیدی خود امروز توانسته 206 محصول خود را به خوبی داخل و خارج از مرزهای ایران به فروش برساند و برندی ایرانی و باکیفتی را وارد زندگی روزانه مشتریان خود کند. گلرنگ امروزه 12 شرکت زیر مجموعه دارد که همگی در تولید و تکمیل محصولات این شرکت نقش مفیدی ومستقلی دارند . گلرنگ هم اکنون جزو 100 شرکت برتر تولیدی داخلی است.

 یک ویک

 برندی ایرانی که تقریبا در 19 کشور جهان به غیر از ایران طعم و مزه غذاهای ایرانی را به دیگران یادآوری می کند . این برند که یکی از 10 برند شرکت دشت مرغاب (سهامی عام) است برای همه ما ایرانیان باعث افتخار در تولید ملی و کیفیت مواد غذایی تولیدی  ایران است. شرکت دشت مرغاب در سال 1346 شمسی تاسیس شد و در سال 1374 به شرکت سهامی عام تبدیل شده است. شرکت دشت مرغاب با توجه به بهره گیری از دانش و تخصص علمی جوانان ایرانی و البته محصولات با کیفیت زراعی ایران زمین توانسته تا کنون بهترین محصولات غذایی را سرسفره متقاضیان خود برساند که البته این هدف اصلی تاسیس این شرکت بوده است.

 شرکت دشت مرغاب توانسته با کنترل کیفیت محصولات خود انواع گواهینمامه های بهداشتی و استانداردی جهانی را دریافت کند و از این طریق محصولی بهداشتی و کاملا سالم برای صادرات و ورود به بازار های بین المللی را تولید کند.  محصولات یک و یک امروز سر سفره ساکنان کشورهای آمریکا، سوئد، ایتالیا، انگلستان، فرانسه ، آللمان ، استرالیا، امارات متحده عربی، عربستان ، مکزیک، چین ، کانادا، ژاپن، کویت ، قطر و هندوستان قرار گرفته است. این شرکت توانسته با شعار دسترسی آسان به غذایی سالم و ارزان به تازگی وارد بازار کشورهای آمریکای لاتین نیز بشود بنابراین یک و یک برندی ایرانی و فراگیر علاوه بر تامین نیاز داخلی در جهان نیز  شناخته شده است.

 پارس خزر

 جذب سرمایه و تخصص خارجی از ابتدا جزء دستور کار اکثر دولت هاست که ایران هم از این قانون مستثنی نبوده بنابراین سال 1347 شمسی شرکت توشیبای ژاپن با سرمایه گذاری و مشارکت فنی متخصصان ایرانی در ایران به تاسیس کارخانه پارس توشیبا کرد. این شرکت که در زمینه تولید لوازم خانگی فعالیت داشت در استان سرسبز گیلان شروع به کار کرد. شرکت پارس توشیبا از ابتدا در عرصه تولید محصولات کوچک برقی حضوری قدرتمند داشته است . پس از این مشکارت و بعد از انقلاب اسلامی در سال 1361 به شرکت صنعتی پارس خزر تغییر نام داد و بصورت سهامی عام اداره شده است.

 این شرکت در 20 گروه محصولی حدود 147 مدل لوازم کوچک خانگی تولید و در بازار داخلی و خارجی به فروش می رساند. شرکت پارس خزر باتوجه به پشتوانه تجربی و تخصصی خود توانسته انواع گواهینامه ها و مدارک مورد نیاز جهت حضور در بازارهای بین المللی را به دست آورد تا با کیفیت خود نام محصول ایرانی را در خانه های مصرف کنندگان خود همیشه زنده نگهدارد. این شرکت چند شرکت زیر مجموعه را نیز در اختیار دارد که در واقع برخی از آن مسئول تولید قطعات یدکی و مواد اولیه کارخانه اصلی را برعهده دارند.

 پارس خزر برند ایرانی امروزه در کشورهایی چون آلمان ، انگلستان، دانمارک، اتریش ، هلند و ایتالیا و همچنین ارمنستان، کانادا، افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان و استرالیا مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به فروش بالای این محصول در کشورهای یاد شده شرکت پارس خزر اقدام به راه اندازی دفتر نمایندگی در برخی از این کشورها کرده است.

 دارو پخش

 مبحث پزشکی و سلامت جامعه در واقع یکی از اصلی ترین دغدغه های هر کشور دراین کره خاکی است و با توجه به اهمیت موضوع بیشتر کشورها سعی در خودکفایی در این صنعت را دارند. بنابراین تاسیس کارخانه داروسازی داروپخش یکی از رویدادهای مهم پزشکی نیم قرن اخیر ایران بوده است.

 این شرکت در سال 1335 به عنوان بنگاه خیره داروپخش وابسته به سازمان خدمات اجتماعی و با همکاری یک شرکت انگلیسی شروع بکار کرد. داروپخش که قصد تامین دارویی فقط 5 بیمارستان را داشت با اعزام برخی از متخصصان خود برای آموزش به خارج از ایران در سال 1341 توان تولید بیش از 300 قلم دارو را به دست آورد و شرکت داروپخش در تابستان 1342 و در مساحتی حدود دویست هزار متر مربع فعالیت خود را رسما آغاز کرد. در حال حاضر این شرکت سهامی عام جایگاه اول در تولید دارو را در ایران دارد و فروش ریالی آن شرکت توانسته رتبه نخست را برای داروپخش را برای این شرکت به ارمغان آورد.

 اما دارو پخش با توجه به تخصص متخصصان ایرانی و تکنولوژی بالای این شرکت حتی در دوران تحریم نیز توانسته پیشرفت های مناسبی داشته باشد و محصولات خود را به بیش از 30 کشور جهان به نام برندی ایرانی صادر کند.  شرکت داروپخش حضور 20 ساله خود را در عرصه بین المللی و صادرات دارو مدیون توانمندی تخصصی جوانان ایرانی می داند و به عنوان پنجاه و دومین شرکت تولیدی بین 100 شرکت برتر ایران است.

 ایران رادیاتور

 صنعت خودروسازی در دنیای امروزی در واقع صنعتی مهم و استراتژیک جهت ارزآوری کشورها شناخته شده است. ایران رادیاتور هم با توجه به حضور 2 خودروساز عمده کشور در سال 1341 تاسیس شد و با ظرفیتی حدود 15 تا 30 هزار قطعه رادیاتور به عنوان اولین واحد صنعتی و تولید کننده رادیاتور کشور آغاز به کار کرد. این کارخانه به مساحتی حدود 27 هزار مترمربع و سیصد و پنجاه نفر پرسنل در حال حاضر به عنوان بزرگترین تولید کننده خودرو در خاورمیانه فعالیت می کند. این شرکت حدود نیم قرن تجربه خود را در صنعت رادیاتورسازی  به خودرو اختصاص نداده و در زمینه مبدل های حرارتی نیز فعالیت مناسبی داشته است. ایران رادیاتور در حال حاضر با توجه به تخصص نیروی کار خود و با بهره گیری از تکنولوژی مدرن بیشتر نیاز داخلی را تامین و دست به صادرات نیز زده است.

 سرمایه این کارخانه صنعتی هم اکنون حدود 140 میلیارد ریال و با ظرفیت تولید حدود 2 میلیون رادیاتور و مبدل حرارتی سالانه 60 درصد نیاز داخلی را تامین می کند.

 این شرکت که سابقه 30 سال صادرات را در کارنامه خود ثبت کرده حدود 20 درصد از تولید خود را به 15 کشور مختلف صادر می کند که عبارتند از : فرانسه، روسیه ، آذربایجان، اسلواکی، اسلونی، اکراین، الجزایر، امارات ، ایتالیا، ساحل عاج ، سنگال، قزاقستان، ارمنستان و عراق.

  گلبافت

 منسوجات ایرانی از قدیم الایام مورد توجه بازارهای کشورهای اطراف بوده و این صنعت که در برخی استان های ایران به صورت نمادی از صنعت آن شهر شناخته شده است که اصفهان نیز یکی از این شهرهاست . شرکت گروه صنعتی گلبافت در این شهر به شهرت رسیده است شرکت گلبافت که در سال 1348 با امکاناتی بسیار محدود و قضایی کوچک توسط سید محمد جواد سلاله نوری بنا نهاده شده امروز یکی از کارخانجات موفق ایران است. این شرکت هم اکنون یکی از کارخانجات معروف خاورمیانه بخصوص در جهان اسلام مطرح شده و محصولات خود را با نام تولید ایران به فروش می رساند.

 این شرکت که علاوه بر تولید منسوجات خانگی به تولید و طراحی لوازم دکوراسیون داخلی مشهور شده محصولات خود را علاوه بر ایران در کشورهایی چون آلمان؛ ایتالیا و اسپانیا و البته کشورهای همسایه ایران به فروش می رساند شاید اکثر هموطنان ایرانی این شرکت را با کالای خواب این شرکت بشناسند اما گلبافت در زمینه طراحی و تولید پارچه های لباس عروس و پارچه های گردبافی شده و البته تابلوفرش سنتی ایران توانمندی های بسیاری داشته و دارد و کالای خواب آن تنها بخش کوچکی از توانایی تولید کالای ایرانی این شرکت است.

 شرکت گلبافت چند زیر مجموعه تولیدی را رهبری می کند بطوری که اکثر این زیر مجموعه ها به نوعی وابسته به کارخانجات مادر هستند و در جهت ارتقای محصولات نهایی تلاش دارند یکی از زیر مجموعه های این شرکت ، شرکت گلدیس اصفهان است که با 100 نفر پرسنل روزانه حدود 1300 تخته انواع پتو مینک و نمدی را تولید می کند. محصولات این شرکت در بسیاری از کشورهای اطراف ایران برندی شناخته شده از ایران است.

 آب معدنی دماوند

 طبق عادت وقتی تشنه شدیم به سراغ آب خواهیم رفت و با نوشیدن جرعه ای آب رفع عطش خواهیم کرد. با توجه به اینکه 70 درصد وزن بدن ما را آب تشکیل داده نوشیدن آب سالم و تمیز همشیه از اصلی ترین نیازهای انسان بوده . چند سال هست که بحث آب معدنی و یا آبهای بسته بندی شده در جهان به تجارتی پرسود تبدیل شده و این تجارت راه خود را به ایران نیز باز کرده است و با توجه به سرچشمه های آب معدنی در سراسر ایران این کشور پتانسیل بسیار مناسبی برای راه اندازی مجتمع های تولید آب معدنی و آب بسته بندی شده را دارد. در بین تعداد بسیاری از شرکت های آب معدنی نام شرکت دماوند برای همه ما آشناست و این شرکت را شاید به عنوان اولین عرضه کننده آب معدنی بتوان معرفی کرد.

 شرکت پریه فرانسه که خودنامی معتبر در تولید آب معدنی است سال 1352 بابررسی چشم علاء دماوند این چشم را بهترین چشمه برای سرمایه گذاری دانست و با احداث کارخانه تولید آب معدنی دماوند سال 1356 به مدیریت ونسان لارنو محصولات خود را با نام تجاری چشمه وارد بازار ایران شد این شرکت که توانسته بود با کیفیت محصولات خود نظر اکثر مشتریان را به خود جلب کند در سال 1377 با همکاری شرکت ویشی فرانسه به قدرت رقابتی خود افزود و باردیگر در صدر قرار گرفته است. شرکت آب معدنی دماوند که روزانه توان تولید بیش از یک میلیون بطری آب معدنی را دارد هم اکنون حدود 40 درصد بازار داخلی را در دست گرفته است و با توجه به تقاضای روز افزون تا چندی پیش صرفا نیاز داخلی را تامین می کرد اما با راه ا ندازی سیستم های نوین و خطوط تولید جدید به فکر صادرات آب معدنی دماوند نیز افتاد و وارد عرصه تجارت بین المللی شد شرکت آب معدنی دماوند تا کنون بیش از 30 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی داشته بصورتی که توانسته مهمترین گواهینامه های کیفیت بین المللی را دریافت کند تا در بازار های جهانی توان رقابت داشته باشد. این شرکت امروزه با 370 نفر پرسنل دارای بزرگترین خط تولید آب معدنی در خاورمیانه است.

 ماهان ایرلاین

 شاید یکی از تجارت هایی که نیاز به سرمایه گذاری سنگین دارد تاسیس شرکت خدمات هواپیمایی یا همان خطوط هوایی خصوصی در سطح جهان باشد. اگرچه شاید در گذشته افرادی که بانک دار بودند به عنوان ثروتمندترین تجار یا اشخاص شمرده می شدند که شاید هم امروزه نیز چنین باشد. اما صنعت حمل و نقل هوایی را می توان همردیف آن دانست این شرکت ها معمولا به صورت انفرادی شروع به کار نمی کنند بلکه چندین سرمایه گذار در کنار هم اقدام به راه اندازی اینگونه شرکت ها می کنند. شرکت هواپیمایی ماهان هم در ایران به عنوان اولین شرکت هواپیمایی خصوصی نامی آشنا برای مسافران هوایی ایران است.

 این شرکت که در واقع اولین شرکت هواپیمایی خصوصی ایران بوده که فعالیت خود را از سال 1992 میلادی آغاز کرده است . هرچند ایران به دلیل دشمنی های همه جانبه امکان تامین قطعات هواپیمایی مسافری را مستقیم ندارد اما این شرکت توانسته با مدیریت صحیح برتمام این مشکلات فائق آید و امروزه به عنوان یکی از نوین ترین خطوط هوایی ایران و معتبر جهانی به خدمات رسانی اقدام نماید.این شرکت تقریبا به 20 مقصد بین المللی پرواز مستقیم دارد و به اکثر مقاصد داخلی نیز پروازهای روزانه برقرار کرده است. شرکت ماهان که کار خود را با 4 فروند هواپیما آغاز کرده هم اکنون 38 فروند هواپیمای پیشرفته و به روز رسانی شده را در خدمت گرفته این شرکت توانسته در دهه اول زندگی تجاری خود بیش از 5 میلیون مسافر را جابه جا کند که این تعداد برای شرکت خصوصی هوایی ایران با این همه مشکلات به عنوان موفقیت محسوب می شود.

 بانک پاسارگاد

 سرمایه گذاری در مسایل صنعتی شاید نیازمند مطالعات و برنامه ریزی زیادی باشد اما این حساسیت و دقت هنگام تاسیس بانک خصوصی چندین برابر سخت تر و حساس تر خواهد بود . به همین دلیل اینگونه سرمایه گذاری ها همیشه همراه با برنامه ریزی های گسترده و گردهمایی تخصصی متعددی بوده است . به هر حال با توجه به نیاز جامعه ایران مجوز فعالیت بانکهای خصوصی در کشور توسط بانک مرکزی و دولت صادر شد و شاهد افتتاح شعب آنها بودیم اگرچه بانک پاسارگاد اولین آنها نبود اما طی مدت کاری خود توانسته موقعیتی مناسب از نظر جذب سرمایه و خدمات به خود اختصاص  دهد. این بانک با سرمایه 3500 میلیارد ریال در تاریخ 13/6/1384 کار خود را شروع کرده است اما نخستین شعبه این بانک چند ماه بعد و در آذرماه همان سال در شهر مقدس مشهد رسما فعالیت اقتصادی خود را آغاز کرده است این بانک هم ا کنون 1/5 میلیون نفر سهامدار دارد و توانسته با مدیریت اقتصادی مناسب و برنامه های بلند مدت سرمایه گذاری به توان خود بیافزاید و در عرصه اقتصادی کشور موفق عمل کند و با جذب سرمایه های اندک آنها را در عرصه پروژه های کلان سرمایه گذاری کند. بانک  پاسارگاد هم اکنون حدود سیصد شعبه در سراسر کشور در اختیار دارد که مشغول خدمات رسانی به مشتریان بانک هستند.

 سینجر گاز

 دیگر شرکت تولیدی لوازم خانگی ایران شرکت تولیدی وضعیت سینجر گاز است که از همان ابتدای تاسیس با هدف خودکفایی ایران و در نهایت ورود به بازارهای جهانی فعالیت کرده . این شرکت چهل هزار متر مربع امروز یکی از معروفترین برندهای ایرانی و باعث افتخار سنعت لوازم خانگی ساخت ایران است که علاوه بر ایران در دیگر نقاط جهان خودنمایی می کند.

 شرکت سینجر گاز امسال بیست و دومین سال آغاز فعالیت اقتصادی خود را پشت سر خواهد گذاشت در حالی که توانسته برتمام مشکلات موجود بازار تولید ایران فائق آید و محصولات خود را با کیفیت جهانی و قابل رقابت مشابه خارجی به بازار عرضه کند سینجر گاز در سال 1370 توسط صمد رحیم تبریزی بنا نهاده شده است این شرکت در ابتدای فعالیت خود فقط تولید کننده اجاق گاز بود اما در حال حاضر دیگر لوازم خانگی را در لیست تولیدات خود قرار داده . شرکت سینجر گاز توسعه خود را از سال 1375 با خرید کارخانه نپتون از شرکت سرمایه گذاری ملی آغاز کرد.

 این شرکت امروز توانسته عنوان نمایندگی خدمات پس از فروش چند برند از معروفترین برندهای خارجی در ایران به دست آورد که نشانه سطح بالای خدمات و تخصصی کارشناسان شرکت سینجر است. در حال حاضر محصولات شرکت سینجر با بالاترین استانداردها و با دریافت انواع گواهینامه های خدمات و کیفیتی مورد تایید بازارهای اروپایی  و آسیایی شده است .

 رستوران نایب

 اگرچه عطر و طعم غذای ایرانی همیشه مورد توجه گردشگران خارجی در داخل کشور یا خارج از ایران بوده ولی کمتر کسی هست که چگونگی حفظ این نام یعنی غذای ملی ایرانی را در ذهن دوستداران غذا می داند. شاید این کار توسط نایب غلامحسین (نایب بزرگ) در سال 1254 شمسی انجام شد . این شخص با بنیانگذاری اولین شعبه چلوکبابی نایب. تصمیم به حفظ غذای ملی گرفت. با خواندن این نام اکثر ما ایرانیان مزه چلوکباب معروف این رستوران یا نایب را به یاد خواهیم آورد که کیفیت و عطر و طعم آ» به واقع از همان ابتدا تا کنون تغییری نکرده است چون سیاست بانی آن یعنی نایب غلامحسین حفظ کیفیت غذای ملی در سراسر ایران بوده است. اما این تلاش و عطر و طعم چلوکباب نایب از ایران فراتر رفت و اکنون شعب زیادی از این رستوران در دیگر نقاط جهان بخصوص کشورهای اروپایی مشغول پذیرایی از علاقمندان غذای اصیل ایرانی هستند. امروزه نوه دختری نایب بزرگ محسن رفیع جمال ، سکان هدایت این رستوران های زنجیره ای را به عهده گرفته .

 هرچند تا کنون 5 نسل مدیریت این رستوران را برعهده گرفته اند اما هرگز از کیفیت ارایه خدمات این رستوران به واسطه استفاده از نیروهای متخصص و آموزش دیده کاسته نشده است بلکه روز به روز افزایش نیز داشته است.

 مادیران

 شاید کمتر کسی هست که امروز این نام را نشنیده باشید یا اینکه وسیله ای از این شرکت را در اختیار نداشته باشید ولی هستند افرادی که از تاریخچه این شرکت کمتر آگاهی دارند.

 این شرکت از سال 1343 شمسی فعالیت تجاری خود را آغاز کرده است شاید کمی تعجب کرده باشید اما واقعا این شرکت در همین سال فعالیت خود را شروع کرده اما با نام شرکت امیری و شرکاء. این شرکت که کاملا سنتی اداره می شد در ابتدا صرفا فروشنده صندوقهای فروش در فروشگاهها بود و کم کم به بحث دیگر ماشین آلات اداری روی آورد و کارنامه خود را زرین تر کرد.

 ارتباط بسیار گسترده این شرکت با اداره های دولتی در ایران زمانی آغاز شد که شرکت امیری توانست ماشین های پولشمارش را وارد سیستم بانکی کشور کرد از این زمان روند و به رشد شرکت آغاز شد و کم کم مادیران شکل گرفت و وارد سیستم اداری ایران شد و پس از آن فراتر نیز رفت و نام ایران را در دیگر کشورها نیز معرفی کرد. این شرکت هم اکنون 2500 نفر پرسنل در اختیار دارد که با استفاده از تخصص ایرانی و پشتکار آنها محصولات ساخت شرکت مادیران را به بازار مصرف می رسانند و کلمه ساخت ایران روی این کالاها نشانگر توانمندی و کیفیت محصولات ایرانی برای مصرف کنندگان است.

 قالی سلیمان

 همگی با این ضرب المثل آشنا هستیم که می گوید هنر نزد ایرانیان است و بس ، با توجه به این ضرب المثل شرکت قالی سلیمان نیز با هدف تولید نخ برای فرش ماشینی در سال 1361 در شهر اصفهان احداث شد و شروع به کارکرد با توجه به این پیشینه شرکت قالی سلیمان تصمیم به تولید فرش نیز گرفت و با سیاست های کیفیتی این شرکت قالی سلیمان توانست وارد بازارهای بین المللی نیز بشود و رقابتی بسیار قدرتمند با دیگر محصولات مشابه را آغاز کرد این شرکت علاوه بر تولید مواد اولیه تولید فرش ماشینی می تواند 5/2 میلیون مترمربع فرش ماشینی تولید و روانه بازار مصرف کند. شرکت قالی سلیمان با انتخاب شعار تبلیغاتی خود «جهان پسندد، هنر نصف جهان را» می تواند اصالت و کیفیت محصولات خود را به شنونده آگاهی دهد . شرکت قالی سلیمان با در اختیار داشتند برندهای مرتبط با فعالیت خود می تواند حضور خود را بهینه در بازار مصرف کنترل کند.

  قاسم ایران

 سیستم توزیع و شرکت های پخش چندی است که بازار خرده فروشی جهان را متحول کرده اند و در بسیاری از موارد موفقیت و عدم موفقیت برخی از تولید کنندگان به دست آنها رقم زده خواهد شد. ایران که دارای تعداد بسیاری از کارخانجات تولیدی هست نیازمند سیستم توزیع مشخص و دقیقی بود تا بتواند تولیدات این کارخانجات را در سراسر کشور و حتی خارج از ایران توزیع کند. به جرات می توان گفت که قدیمی ترین شرکت توزیع و پخش کالا در ایران شرکت قاسم ایران است. شرکت قاسم ایران که در سال 1338 شمسی افتتاح شد که البته به عنوان یکی از 5 شرکت بزرگ پخش و توزیع ایران هم اکنون نیز فعالیت می کند.

 این شرکت 53 سال تجربه تجاری و به کار گیری سیستم دقیق توزیع خود را برای تنظیم بازار و کنترل صادرات و واردات محصولات کارخانجات معروفی چون شرکت مینو به خدمت گرفته است ولی به توزیع محصولات مینو بسنده نکرده و بسیاری از کارخانجات تولیدی دیگر را در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی و البته خوراکی پوشش داده است.

 در حال حاضر این شرکت مایحتاج بیش از 80 هزار خرده فروشی در سراسر ایران را تامین می کند و پوشش کاملی در 23 استان کشور برای توزیع محصولاتش ایجاد کرده است. این شرکت صرفا سیستم توزیع ایران را بازار هدف خود ندیده بلکه در کشورهای عراق و افغانستان نیز دفاتری را دایر کرده و مشغول انجام امور بازرگانی خود بوده است. قاسم ایران هم اکنون 700 پرسنل را به خدمت گرفته و با عقد قرارداد پخش انحصاری برخی از محصولات کارخانه ها توانسته آینده شغلی و تجاری خود را تضمین کند. اما جالب این است که بدانم این شرکت در ابتدای فعالیت خود به نام شرکت خوراک که سهام آن متعلق به علی ، حسن، جلیل خسروشاهی بوده آغاز به کار کرد و صرفا در توزیع شیر و غذای کودکان فعالیت می کرد که کم کم پخش دارو و شکلات را هم به سبد کالای خود افزود.

 ایران خودرو

 ایران خودرو به عنوان بزرگترین خودروساز ایران و البته خاورمیانه به عنوان افتخاری است برای ایران زمین ، این شرکت در سال 1341 با سرمایه 100 میلیون ریال فعالیت اقتصادی خود را آغاز کرد. ایران خودرو در ابتدای فعالیت صنعتی خود تنها مونتاژکار اتوبوس هایی معروف به «ال پی» بود اما در سال 1345 شمسی بزرگترین خودروساز ایران روند پیشرفت خود را آغاز کرد و کم کم رشد مناسبی و قابل قبولی را تجربه کرد و البته وارد بازار خودروهای سواری و سبک شد.

 این شرکت در سال 1345 با شرکت رونس انگلستان قراردادی امضاء کرد که حاصل آن حضور شرکت ایران ناسیونال در عرصه صنعتی کشور در سال 1346 شمسی برای صنعت خودروسازی ایران شد. ایران ناسیونال با سرمایه ای حدود 400 میلیون ریال قادر بود روزانه 10 دستگاه سواری و 7 دستگاه اتوبوس و کامیون را روانه بازار مصرف کند، اما از آنجا که هدف از تاسیس این کارخانه تولید خودرو بود نه مونتاژ آن در سال 1352 ، سه کارخانه ریخته گری و قطعه ساز به این خودروساز بزرگ پیوستند و شروع به تولید برخی از قطعات خودرو کردند که حاصل این همبستگی عدم نیاز به وارداد قطعات تولیدی آنها به ایران از خارج کشور شد. اما جنگ تحمیلی و مشکلات اقتصادی ناشی از آن باعث شد که این کارخانه نزدیک به تعطیلی باشد اما با پذیرش قطعنامه 598 جانی دوباره به بزرگترین خودروساز ایران داد و با انعقاد قرارداد مونتاژ پژو 405 ایران خودرو دوباره  رونق گرفت. امروز هم که ایران خودرو محصولات مختلفی تولید و روانه بازار ایران و چند کشور دیگر جهان کرده است هنوز راه بی نیازی از خارج را پیش گرفته و روبه استقلال کامل حرکت می کند.

 ایران خودرو در سال 1389 شمسی رکورد ساخت 755555 دستگاه خودرو سبک را به ثبت رسانده و به عنوان برترین کارخانه تولیدی ایران شناخته شده است./ شرکت ایران خودرو در سال 1389 توانسته 40 هزار دستگاه خودرو به دیگر نقاط جهان صادر کند تا نام ایران به عنوان خودروساز در میان دیگر کشورهای جهان بدرخشد.

 سایپا

 اما دومین خودروساز ایرانی شرکت سایپا است که در سال 1346 شمسی در زمینی با مساحت 240 هزار مترمربع و با سرمایه ای معادل 160 میلیون ریال به نام شرکت سهامی تولید اتومبیل سیتروئن ایران تاسیس گردید. کارخانجات سایپا در سال 1347 شمسی به مرحله بهره برداری رسید و محصولات خود را به نام وانت آکا و ژیان وارد بازار مصرف ایران کرد.

این کارخانه در ابتدا صرفا مونتاژ دستی انجام می داد تا در نهایت سال 1353 به واسط استفاده از ماشین آلات مکانیزه  شد. پس از ژیان مدل پیکاب این شرکت تولید رنو در مدل های 2 درب و 4 درب را آغاز کرد تا سال 1372 این خط تولید هنوز فعال بود. اما در سال 1354 شرکت سهامی تولید اتومبیل سیتروئن ایران با تغییر نام به شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل به نام اختصاری سایپا فعالیت خود را ادامه داد. در حال حاضر این شرکت با 3 شرکت زیر مجموعه خود یعنی پارس خودرو ، زامیاد و سایپادیزل 28 مدل خودرو تولید می کند . شرکت سایپا به عنوان اصلی ترین کارخانه در سال 1387 رکورد 580000 دستگاه خود رو را به ثبت رسانده است این شرکت توان صادرات مناسبی در حال حاضر داشته و برخی از محصولات خود را به کشورهای همسایه ایران صادر کرده است.

برچسب‌ها: ارج، پارس خزر، نساجی مازندران، چیتسازی ری، آزمایش، هاکوپیان، جنرال الکتریک، ایران ناسیونال