کشکول

صنعت گردشگری

پنج‌شنبه 14 دی‌ماه سال 1396 ساعت 09:08 ق.ظ

مصاحبه با وزیر گردشگری قزاقستان

Kazakistan  TALAT ERMEGIYAEV minister of tourism and sport

گفت و گویی کوتاه با وزیر گردشگری و ورزش کشور قزاقستان طلعت اِرمگی اف که از توانمندی ها و برنامه آینده این صنعت در کشورش می گوید.

قزاقستان هنوز در صنعت گردشگری جهان ناگفته های بسیاری دارد چگونه می خواهید این کشور را تبدیل به مقصد گردشگری مهمی در منطقه آسیای مرکزی معرفی کنید؟

از آن زمان که قزاقستان استقلال خود را به دست آورده توانسته ایم قدم های مفیدی در جهت شکوفایی اقتصاد کشور برداریم از نظر من کنترل و پایداری شرایط سرمایه گذاری از مهمترین اقدامات ما در این زمینه بوده است. اما با توجه به مسئولیتم مهمترین اقدام دولت عدم تمرکز به درآمدهای نفتی در کشور بوده است بنابراین صنعت گردشگری به عنوان پتانسیل اصلی مورد توجه خاص دولتمردان قرار گرفته است. به همین منظور دولت در تمام بخش ها اقدام به حمایت صنعت سبز گردشگری کرده و زمینه های سرمایه گذاری خارجی و داخلی را در کشور فراهم کرده است بنابراین با ایجاد شرایط امن و مناسب سرمایه گذاری در قزاقستان با افزایش سرمایه گذاری های خارجی در این صنعت روبرو شده ایم و پس از آن گردشگران از راه خواهند رسید.

قزاقستان در سالهای گذشته بخصوص 5 سال اخیر چه تجربه ای در صنعت گردشگری و تعداد گردشگران خارجی داشته است ؟

با توجه به فعالیت هایی که اعلام شده قزاقستان در سال 2010 میلادی حدود 7/4 میلیون گردشگر را به خود جلب کرده است که رشدی معادل 8/8 درصد نسبت به سال قبل یعنی 2009 میلادی را تجربه کردیم . این در حالی است که از سال 2011 تا اول مارچ سال 2012 میلادی کشور من حدود 4/7 میلیون گردشگر را پذیرایی کرده است که این رقم حاکی از رشد بسیار بالای گردشگران خارجی قزاقستان است. البته این رشد فقط به گردشگری بین المللی مربوط نبوده بلکه با فرهنگ سازی مناسب توانستیم سفرهای داخلی را برای اتباع کشورمان نیز افزایش بخشیم بطوری که در سال 2010 با 10 درصد افزایش 5/4 میلیون نفر گردشگر داخلی را داخل مرزهای کشورمان به سفر فرستادیم . وازتخانه تحت اختیار من با اجرای برنامه ای کوتاه مدت و حمایت مالی دولت توانست 10 هزار تخت خواب به تعداد 67717 تخت هتل در سال 2009 بیافزاید بطوری که این کشور در سال 2010 میلادی حدود 78 هزار تخت خواب داشت البته روند افزایش تخت هتل ها هنوز هم ادامه دارد ودر صورت لزوم با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد. بنابراین توانسته ایم در ساخت هتل و سرمایه گذاری در این صنعت یعنی هتلداری 5/12 درصد رشد حاصل نماییم پس به عقیده من قزاقستان همچنان روند روبه رشد گردشگر را تجربه خواهد کرد.

دولت قزاقستان چه تسهیلاتی برای ورود گردشگران بین المللی به کشور داشته است؟

با توجه به اهمیت موضوع از نظر کشور طی نشست های طولانی با وزیر خارجه توانستیم به تفاهم برسیم که حذف روادید با توجه به سیاست های خارجی کشور عامل تعیین کننده ای برای افزایش گردشگران ورودی به قزاقستان خواهد بود بنابراین با درنظر گرفتن اولویت های سیاسی کشور وزیر امور خارجه با اتخاذ تصمیم هایی این روند را برای برخی کشور تسهیل کرد به عنوان مثال اتباع برخی از کشورهای اروپایی به محض ورود به فرودگاه یا مرزهای قزاقستان بدون معطلی روادید خود را دریافت خواهند کرد و اگر مشکل قانونی نداشته باشند وارد خاک قزاقستان می شوند. این روند برای دیگر کشورها با توجه سطح روابط خارجی ما با آنها متفاوت بوده برخی نیاز به دریافت روادید ندارند، برخی دیگر به محض ورود روادید خود را دریافت می کنند و برخی باید از طریق سفارت های ما در کشورهای دیگر روادید دریافت کنند به هر حال امیدواریم که در آینده نزدیک برای همه کشورها یک قانون آنهم حذف روادید را داشته باشیم.

در سالهای گذشته و نه چندان دور اجلاس متعددی مثل OSCE و MICE در قزاقستان برگزار شده است چه تصمیماتی در این اجلاس برای رشد صنعت گردشگری قزاقستان گرفته شد و جایگاه صنعت گردشگری قزاقستان به عنوان کشوری در آسیای مرکزی چیست؟

از سال 2009 میلادی تا پایان سال 2011 میلادی اجلاس ، نمایشگاهها و کنفرانس های زیادی برگزار شده است که تاثیرات بسیار خوبی در رشد و گسترش صنعت گردشگری کشورمان داشته است . سعی کرده ایم که با استفاده از تجربیات دیگر کشورها  و نقش برگزاری اینگونه اجلاس شرایط مناسبی برای رشد صنعت گردشگری قزاقستان فراهم کنیم. طبق تحقیقات ما پس از برگزاری اینگونه اجلاس و هماهنگی های به عمل آمده دید مثبت کشورها نسبت به قزاقستان باعث رشد سرمایه گذاری و ورود گردشگران خارجی به کشورمان شده است. اما مهمترین اتفاق طی این اجلاس دریافت میزبانی بازیهای زمستانی آسیایی در کشور مان بود که توانست موقعیت طلایی ای را در اختیار صنعت گردشگری قزاقستان قراردهد. بطوری که پس از برگزاری این بازیها رشد 5/10 درصدی سرمایه گذاری خارجی در قزاقستان را شاهد بودم البته این سرمایه گذاری ها فقط در گردشگری نبود بلکه در دیگر صنایع نیز توانمندی های کشور پویا شد.

دیدگاه شما درباره پتانسیل های گردشگری قزاقستان به عنوان وزیر گردشگری چیست ؟ به عقیده شما قزاقستان به عنوان کشور گردشگرپذیر چه امتییازاتی نسبت به دیگر کشورهای همسایه خود دارد؟

همانطور که می دانیم کشور من ، کشوری غنی از نظر موقعیت های صنعت گردشگری در آسیای مرکزی است و به همین دلیل امکانات منحصر به فردی را در اختیار دارد. با توجه به فعالیت من گردشگران ورودی به 3 گروه تقسیم می شوند.

1 . کسانی که به دنبال آثار باستانی و فرهنگی وارد قزاقستان می شوند

2. گروه دوم طبیعت گردان قزاقستان هستند

3. گروه سوم گردشگران ورزشی هستند

بنابراین کشور من با در اختیار داشتن 9000 اثر باستانی و فرهنگی و 118 منطقه حفاظت شده طبیعی و البته امکانات ورزشی مناسب بهترین موقعیت را برای جذب این سه گروه گردشگر علاقمند به قزاقستان را خواهد داشت.  به عقیده من 11 پارک ملی حفاظت شده که در آنها امکانات برپایی کمپ های چند روز در اختیار ماجراجویان طبیعت قرارگرفته، می توان به عنوان بهترین سرمایه قزاقستان در صنعت گردشگری نام برد.

با توجه به بازیهای زمستانی آسیایی چه اقداماتی برای دریافت میزبانی این اتفاق ورزشی مهم انجام داده اید؟

همانطور که می دانیم این رویدادهای بزرگ ورزشی بهترین موقعیت برای رونق صنعت گردشگری در کشورهای جهان هستند بنابراین برای دریافت امتیاز میزبانی این رویدادها همیشه رقابت های بسیار سنگینی بین کشورها برقرار است اما تنوع آب و هوایی قزاقستان و اقلیم این کشور باعث شد تا دولت تصمیم بگیرد در چند رشته ورزشی سرمایه گذاری خوبی انجام دهد تا با این کار اجازه میزبانی  این رشته ها از طرف جامعه ورزشی را در بازیهای زمستانی به دست آورد. ساخت سالن های دوچرخه سواری و پیست های روباز، پیست های اسکی روی برف و صخره نوردی و کوهنوردی از جمله این اقدامات و سرمایه گذاری های منظم باشد. ساخت این اماکن ورزشی و البته امکانات ورزشی کشور قزاقستان باعث شد تا کمیته های برگزار کننده بازیها افتخار میزبانی این بازیها را به قزاقستان بدهند. این رویداد بزرگ ورزشی باعث ارتقای بسیار مهمی در صنعت گردشگری قزاقستان شد . برگزاری این بازی ها هرگز بدون همکاری دقیق و گسترده بین دو بخش ورزش و گردشگری میسر نبود.

برنامه شما برای رشد و گسترش صنعت گردشگری قزاقستان در دهه پیش رو چیست؟

قبلا اعلام کرده ام هرگز اهمیت جایگزینی درآمد صنعت گردشگری به جای صنعت نفت قزاقستان برکسی پوشیده نیست بنابراین از کوچکترین امکانات خودمان برای رونق در این زمینه یعنی صنعت سبز گردشگری استفاده خواهیم کرد. بدون شک برنامه های بلند مدت ما براین اساس تنظیم شده است ما با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان بین آسیا و اروپا در این دهه توجه ویژه ای بر بازار آسیای شرقی بخصوص چین خواهیم داشت . بنابراین برای معرفی گردشگری قزاقستان شرکت در اکثر نمایشگاهها و رویدادهای گردشگری جهان از اولویت های صنعت گردشگری و کاری بنده خواهد بود و توجه بخصوصی به گردشگران چینی خواهیم داشت اما نیم نگاهی هم به منطقه خاورمیانه و خلیج فارس داشته و داریم چون رشد گردشگران عرب در کشورمان را رصد کرده ایم.

مارچ 2012

مجله economy&tourism

برچسب‌ها: سفر به قزاقستان، دیدنی‌های آلماتی، چطور به قزاقستان سفر کنیم