X
تبلیغات
زولا

کشکول

صنعت گردشگری

چهارشنبه 13 دی‌ماه سال 1396 ساعت 06:54 ب.ظ

15 قانون طلایی برای بک‌پکرها

بک پکرها یا همان کوله پشتی دارها به مسافرانی گفته می شود که پیاد یا دوچرخه و حتی با موتورسیکلت سفر می کنند و تمام وسایل همراهشان به یک کوله پشتی خلاصه می شود و سعی می کنند کلیه مایحتاجشان را در طول مسیر و یا از مقصد تهیه کنند. این نوع سفر چندی است که در دهکده جهانی روایج یافته و بخصوص جوانترها و عاشقان طبیعت را به خود جلب کرده است . البته نباید فراموش کرد که این نوع سفر جزو یکی از سفرهای ارزان قیمت نیز طبقه بندی شده به این ترتیب که کوله پشتی دارها در طول مسیرشان تا مقصد در صورت لزوم جایی اقامت می کنند و حتی مشغول به کار می شوند تا هزینه ادامه سفر خودشان را تامین کنند یا اینکه در ازای کارکردن برای شخصی از وعده غذا و جای خواب او استفاده می کنند . این نوع سفر در قاره سبز و بخصوص استرالیا بسیار معروف است.

در این دو کشور اغلب در فصل تابستان بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان با توجه به اوقات فراغتی که دارند راه می افتند و از شهری به شهر دیگر یا حتی با توجه به بعد مسافت به کشوری دیگری سفر می کنند طی مسیر در مزارع یا دامداری ها مشغول به کار می شوند و در ازای کار روزانه سه وعده غذا و جای خواب می گیرند که همین موضوع باعث کاهش هزینه های سفرشان می شود . این نوع سفر علاوه بر مفرح بودن خطرات بسیاری نیز در سرزمین های ناشناخته در پی خواهد داشت که عدم آشنایی با اینگونه خطرات ممکن است برای این گردشگر و ماجراجو مشکلاتی در پی داشته باشد. بنابراین با 18 دستور طلایی ما شما هم می توانید کوله پشتی خود را برداشته و سفرتان را شروع کنید البته قبل از مطالعه کامل این متن هرگز به راه نیافتید.

1.        هرگز در رستوران های بین راهی غذا نخورید: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی بیشترین آمار مسمومیت غذایی بین مسافران و گردشگران به دلیل خوردن غذا در رستوران های بین راهی در کشورهای مختلف ثبت شده است. هرچند امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته مسایل بهداشتی در اغذیه فروشی ها و رستوران ها به شدت کنترل می شود اما بازهم شاهد این گونه بیماری ها هستیم. دلیل این بیماری ها عدم کنترل مواد اولیه و ماندن طولانی مدت مواد اولیه در انبارهای این رستوران هاست. بنابراین لقمه ای هرچند کوچک همیشه همراه داشته باشید. طبق آمار همین سازمان بیشترین امار ابتلا به بیماری های عفونی و مسمومیت های غذایی در کشورهای جنوب شرقی اسیا ، هندوستان و سریلانکا و بطور کلی کشورهای مرطوب و گرم به ثبت رسیده و گزارش شده است.

2.        هرگز مزه غذاهای محلی را در کشورهای دیگر امتحان نکنید: شاید این قانون هم کمی شبیه قانون قبلی باشد اما با کمی دقت درمیابیم که تفاوت های فاحشی در آن نهفته است. یکی از لذت های سفر و شاید دلیل اصلی  سفر خوردن غذاهای محلی برای گردشگران است اما هیچ وقت نباید انتظار چشیدن مزه غذای تایلندی را در ایتالیا داشته باشیم به عنوان مثال هرگز لازانیای ایتالیایی را نمیتوان در ترکیه خورد، یا اینکه سوپ سوشی مناسبی در آفریقای جنوبی میل کنیم بنابراین حتی اگر بهترین رستوران چینی را در ایتالیا سراغ دارید برای خوردن غذای محلی  چینی به این رستوران وارد نشوید چون نه مزه غذای اصلی را متوجه می شوید و نه اطمینان از درست تهیه شدن آن دارید بهترین گزینه امتحان کردن غذاهای محلی در همان کشور زادگاهش است نه دیگر نقاط جهان.

3.        مواد شوینده اضافه داخل هتل را همیشه همراه بردارید . هنگام خروج از هتل حتما مواد شوینده ای که هر روز صبح خدمتکار در حمام اتاق شما می گذارد را همراه بردارید. با توجه به تحقیقات بسیار گسترده ای که سازمان جهانی گردشگری انجام داده اکثر گردشگران و ماجراجویان و بک پکرها همیشه شکلات یا کیک و مدادپاکنی همراه دارند تا در طول مسیرشان به کودکان و نوجوانان محلی هدیه بدهند اما این مواد شوینده که در حمام هتل شماست با توجه به بسته بندی بسیار زیبایشان نظر بیشتر کودکان را به خود جلب خواهند کرد بنابراین همیشه آنها را از داخل هتل بردارید و همراه داشته باشید و اگر در کشورهای کمتر توسعه یافته یا فقیر سفر می کنید به عنوان بهترین هدیه به کودکان آنها هدیه بدهید چون با این کار هم به گسترش فرهنگ آنها کمک کرده اید و هم بهداشت را ترویج کرده اید.  به یاد داشته باشید که لوازم شخصی و بهداشتی شما همیشه همراهتان است و از این قاعده مستثنی بوده .

4.        پول و زمان را همیشه کنترل کنید: پول و زمان دو مسئله بسیار مهم برای هر مسافر و ماجراجو در طول سفر است همانطور که سیگار و تلفن همراه برای یک زندانی امری حیاطی خواهد بود، بنابراین با تمام توان این دو موضوع را مدیریت کنید تا دچار مشکل نشوید زمان حرکت قطار، کشتی، هواپیما و اتوبوستان را همیشه به خاطر داشته باشید و در عین حال دایم باقی مانده پولتان را چک کنید و از میزان دقیق آن آگاه باشید چون بی خبری از این دو موضوع هنگام سفر واقعا برایتان مشکل ساز خواهد بود.

5.        همیشه روزنامه محلی را مطالعه کنید: به یاد داشته باشید که معمولا در شهرهای بزرگ سراسر جهان حتما روزنامه ای محلی اما انگلیسی زبان را خواهید یافت. پس مقداری هزینه کنید و این روزنامه را کامل مطالعه کنید اهمیت این موضوع در کشورها به این صورت است که مسافران بی شک به اخبار محلی شهر محل اقامتشان دسترسی ندارند پس از این طریق می توانند حوادث یک یا دو هفته آینده را پیش بینی کنند و سفری بی خطر را برای خودشان برنامه ریزی نمایند مسایلی چون انتخابات، تجمع های اعتراضی، اعتصاب ها و بطور کلی ناآرامی های سیاسی و حتی اخبار مربوط به آب و هوا که می تواند برنامه سفر آنها را تحت تاثیر قرار دهد بنابر این گردشگر می تواند کاملا با برنامه خود ادامه دهد.

6.        هرگز توصیه افراد ناشناس برای بازدید از اماکن تاریخی یا مذهبی محلی را پذیرا نباشید. در بیشتر کشورهای جهان برای این کار باید به افراد یا دفاتر مخصوص گردشگری معتبر مراجعه کنید و با استخدام تورلیدرها برای بازدید اماکن تاریخی مهم اقدام کنید. بنابراین هرگز به توصیه افراد معمولی توجه نکنید چون در برخی کشورهای جهان آدمربایی و باجگیری هنوز هم اتفاق می افتد بنابراین فقط با افراد صلاحیت دار و تایید شده برای تورهای کوتاه مدت سفر کنید.

7.        برای اقامت در هتل های ارزان هرگز عجله نکنید: اقامت ارزان برای گردشگران در واقع مهم ترین نقطه ضعف آنهاست به همین دلیل در مبادی ورودی شهر یا روستاها و حتی کشورها افراد سودجو از این نقطه ضعف استفاده می کنند و با پیشنهادهای بسیار جالب سعی می کنند نظر گردشگران را به خود جلب کنند بنابراین سعی کنید این نقطه ضعف را از بین ببرید چون امنیت داخل هتل بسیار مهمتر از صرفه جویی برای شما طی سفر خواهد بود. به یاد داشته باشید که شما می توانید با استفاده از دنیای مجازی و امکانات آن قبل از رسیدن به مقصد بعدی محل اقامت یا هتل خودتان را انتخاب کنید و اتاق مورد نظرتان را رزرو کنید و حتی اگر قصد دارید در مزرعه ای مشغول به کار شوید بازهم این دنیای مجازی می تواند به کمک شما بیاید.

8.        هرگز از نرسیدن به اتفاقات بزرگی چون المپیک خجالت زده نباشید. سفر به کشورهایی که مسابقات بزرگ یا اتفاقات مهمی در آنها رخ می دهید همیشه قوانین مخصوص به خود را دارد بنابراین اگر از این قوانین سر در نمی آورید هرگز به این شهرها سفر نکنید چون مقدار زیادی پول از دست خواهید داد و البته خاطراتی ناخوشایند را همراه خواهید آورد بنابراین اگر به بازیهای المپیک نرفته اید هرگز ناراحت نباشید.

9.        از سفر کردن با افراد ناشناس خودداری کنید. به یاد داشته باشید با گروهی که از مبداء حرکت کرده اید و آنهایی که می شناسید طبق برنامه سفرتان حرکت کنید و هرگز به خاطر افراد ناشناس راه و مقصد خودتان را تغییر ندهید. بنابراین با دوستانی که در رستوران یا کنار ساحل میابید صرفا چند عکس یادگاری و یک آدرس ایمیل به اشتراک بگذارید و طبق برنامه خود سفرتان را ادامه دهید.

10.    از پرسیدن خجالت نکشید. همیشه قرار نیست از تمام قوانین و اطلاعات جهان آگاهی داشته باشیدبنابراین به دانسته های خود تکیه کنید و ندانسته ها را به راحتی بپذیرید و از افراد آگاه و مطمئن بپرسید سعی کنید از اظهار نظر بی موقع جدا خودداری کنید چون گاهی اوقات به دلیل تفاوت های فرهنگی و آداب و رسوم منظور شما درست درک نمی شود و بی شک دچار دردسری بزرگ خواهید شد بخصوص در اداره گمرک و یا ایستگاههای مرزی صرفا شنونده باشید و فقط به سئوالات بسیار خلاصه و جامع پاسخ دهید و از حاشیه روی بپرهیزید.

11.    آنچه می خواهید انجام دهید. سفر کردن گاهی اوقات لذت آزادی را به شما هدیه می دهد بنابراین آنچه که معقول و صحیح است و علاقه دارید را انجام دهید و هرگز اجازه ندهید کتابچه راهنما یا فرد دیگری برای شما تصمیم بگیرد. اگر به این خواسته ها توجه نداشته باشید ممکن از هرگز موفق به تجربه آن را به دست نیاورید. اما به یاد داشته باشید عرف جامعه محل اقامت خودتان و فرهنگ آنها را در این تصمیم گیری درنظر بگیرید تا دچار دردسر شوید.

12.    زود خسته نشوید و احساس پشیمانی نکنید. این موضوع را قبول کنید که در بدترین شرایط سفر و سخت ترین روز سفر همیشه نکات مثبتی برای شما وجود دارد بنابراین از مشکلات احتمالی زود خسته نشوید و پشیمان نباشید چون این احساس گذراست و پس از سفرتان با خنده از آن یاد خواهید کرد از سفر خود حتی در بدترین شرایط لذت ببرید.

13.    همیشه میوه هایتان را خودتان از بازار محلی بخرید همانطور که می دانید بدن نیازمند ویتامین است پس یکی از برنامه های روزانه خودتان را برای خرید میوه اختصاص دهید و به بازارهای محلی نزدیک هتل سری بزنید با خرید میوه های تازه علاوه به تامین نیاز بدن کلی پول هم صرفه جویی کرده اید چون این میوه ها در هتل برایتان گران تمام خواهد شد . همین حالا سری به بازار نزدیک هتل خود بزنید و با سبدی پر از میوه تازه به هتل بازگردید و اگر در مکانی اقامت دارید که امکانات پخت و پز مهیاست حتما مواد اولیه خوراکتان را نیز از این بازار تهیه کنید و خودتان را به صرف غذایی سالم ، لذتبخش و البته ارزان قیمیت مهیمان کنید.

14.    همیشه و هرجا یک دوربین کوچک همراه داشته باشید . اولین مورد استفاده از این دوربین ها ثبت خاطرات شیرین برای شماست اما اگر دوربین شما دست و پاگیر باشد یا اینکه از نوع حرفه ای آنها باشد و نحوه استفاده آن نیز نیازمند دانش و تجربه زیادی باشد شما تقریبا موفق به استفاده از آن نخواهید بود.  این دوربین های کوچک همیشه در دسترس شما هستند و کار با آنها ساده است بنابراین هم می توانید خاطرات شیرین خود را ثبت کنید و هم در صورت بروز مشکل اطلاعات مناسبی از آن لحظه در اختیار بگیرید. اما به یاد داشته باشید در صورت توقف و دسترسی به برق حتما باطری های مربوطه را شارژ کنید تا در لحظات حساس با کمبود باطری مواجه نباشید. البته مورد استفاده دیگر این دوربین ها ثبت آدرس های شهر محل اقامت شماست. شما می توانید آدرس مورد نظر خودتان را با کلیه نشانه ها و علائم آن در حافظه این دوربین کوچک و ساده  ثبت کنید و باردیگر که به آن نیاز داشتید براحتی به محل مورد نظرتان بروید.

15.    از محل اقامت خودتان کارت پستال ارسال کنید. این یک عادت قدیمی اما مفید برای گردشگران بوده که با توجه به تکنولوژی های قرن حاضر شاید به فراموشی سپرده شده باشد ولی شما هرگز این عادت خوبرا فراموش نکنید چون علاوه بر تقسیم خاطرات شیرین خود با دوستان و بستگان آخرین نقطه محل اقامت خودتان را به اطلاع آنها می رسانید و در صورت بروز هرگونه مشکل آنها به راحتی به شما دسترسی خواهید داشت. پس علاوه بر تماس تلفنی در صورت امکان حتما کارت پستال زیبایی از شهر محل اقامتتان برای دوستان یا خانوادتان ارسال کنید.

16.    جعبه کمک های اولیه کوچکی همراه داشته باشید. همانطور که می دانید هزینه درمان در اکثر کشورها بسیار بالاست بنابراین سعی کنید قبل از آغاز سفرتان حتما آزمایشات لازم پزشکی را انجام دهید تا از سلامت بدن خود کاملا مطمئن باشید بنابراین با اطمینان خاطر سفر کنید اما به یاد داشته باشید جعبه کوچکی از کمک های اولیه و پمادهای ضد حشرات موذی را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید از امکانات اولیه آن استفاده کنید.

17.    از واحد پول مقصد مورد نظرتان قبل از سفر آگاهی داشته باشید. شما می توانید با مراجعه به دنیای مجازی یا سفارت خانه کشور مورد نظرتان از نوع واحد پول آنجا کاملا مطلع شوید و از میزان تبدیل آن به واحدهای ارزهای معتبر نیز مطلع شوید که در زمینه کنترل هزینه های سفرتان این موضوع بسیار حیاتی است.

18.    اما آخرین و مهمترین قانون سفرهای ماجراجویان با کوله پشتی اطلا ع از نزدیکترین سفارت خانه یا دفتر حافظ منافع کشورتان در مقاصد شماست به یاد داشته باشید که این ادارات مسئول حمایت شما در صورت بروز مشکلات احتمالی هستند و یقین داشته باشید که با تمام توان به اتباع کشورشان خدمات ارایه خواهند داد بنابراین سعی کنید آدرس ، شماره تلفن و وب سایت آنها را قبل از آغاز سفرتان از دنیای مجازی به دست آورید و همراه داشته باشید تا در صورت لزوم به سادگی به آنها دسترسی داشته باشید.

برچسب‌ها: سفرهای ارزان قیمت، بک‌پکرها، کجا سفر کنیم، ارزان سفر کردن، بک پکرها