کشکول

صنعت گردشگری

چهارشنبه 13 دی‌ماه سال 1396 ساعت 06:52 ب.ظ

جشنواره ماهیگیری کره جنوبی

همگان از اهمیت رونق گردشگری ورزشی در سطح جهان آگاهند و از تاثیرات مثبت اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی این نوع گردشگری همه کارشناسان سخن گفته اند و می گویند.

ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای گردشگرپذیر نیز باید توجه ویژه ای به این صنعت نوظهور در گردشگری داشته باشد و به دنبال راهکارهای مفید جهت رونق گردشگری خود باشد که به عقیده بسیاری از کارشناسان و دست اندرکاران گردشگری سرمایه گذاری در گردشگری ورزشی ایران در واقع یکی از زودبازده ترین سرمایه گذاری ها و بازی برد برد برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

اگرچه در نگاه اول و تمرکز بر نیمه خالی لیوان ، کشورمان فاقد زیر ساخت های توسعه گردشگری ورزشی بوده اما با کمی تامل و بازنگری در می یابیم که به دلیل طبیعت بسیار مفید و چهار فصل بودن ایران بیشترین امکانات طبیعی برای رونق این شاخه از گردشگری یعنی گردشگری ورزشی و زیرمجموعه هایش را در اختیار دارد.

دشت ها و کوهستان ها و دریاچه ها همه و همه به عنوان سرمایه ای خدادادی و بسیار مناسب دراختیار گردشگری ایران و بخصوص گردشگری ورزشی ایران قرار گرفته اند بصورتی که حتی به گفته دست اندرکاران گردشگری کویرهای ایران که به عنوان غیر قابل سکونت ترین نقاط ایران هستند امکان جذب گردشگران ورزشی را به خود داشته و دارند.

اما ورزش مفرح و بسیار جذاب ماهیگیری که در جامعه ورزشی کشورمان دارای فدراسیون نیز هست بستری بسیار مناسب در زمینه رشد و گسترش صنعت گردشگری ورزشی کشور یکی از امکانات بسیار مناسب برای سرمایه گذاری و حضور گردشگران داخلی و خارجی در اقصی نقاط ایران است.  هرچند امروزه شاهد برگزاری پراکنده اینگونه تورهای تفریحی در استانهای مختلف کشور هستیم اما اگر این تورها با برنامه ریزی هدفمند و متمرکز و دقیق تر انجام شوند شاهد رونق کسب وکار والبته گردشگری ایران در سراسر کشور خواهیم بود .

طبق آمار و اطلاعات منتشر شده توسط سازمان جهانی گردشگری این نوع گردشگری در جهان طرفداران بسیار زیادی داشته و دارد بصورتی که هر ساله میزان قابل توجهی درآمدزایی برای کشورهای برگزار کننده اینگونه تورها در سطح بین المللی را به ارمغان می آورد و همانند طعمه ای لذیذ برای جذب گردشگران و ماجراجویان به گوشه وکنار جهان از آن استفاده شده است.

به گفته کارشناسان این شاخه از گردشگری ، برگزاری تورهای ماهیگیری هرگز فصل خاص یا گرما و سرما نمی شناسد و تنها محدودیت آن زمان تخم ریزی و تولید مثل ماهی هاست که با ایجاد دریاچه های مصنوعی این محدودیت هم قابل برطرف شدن است.  بصورتی که دست اندرکاران  با ریختن تعدادی ماهی در دریاچه مورد نظر می توانند در هر فصل از سال اقدام به برگزاری اینگونه تورهای تفریحی کنند.

به عنوان مثال کشور کره جنوبی هر ساله در فصل زمستان در منطقه HWACHEON که یکی از سردترین مناطق کره جنوبی است و تصور حضور چند صد هزار نفر به عنوان گردشگر در آن فصل از سال برایش سخت بوده با برگزاری جشنواره ماهی گیری روی یخ رودخانه که قطر آن به حدود 40 سانت می رسد گرمای خاصی به صنعت و اقتصاد کشور اهدا می کند. به گزارش مسئولین دولتی کره جنوبی هر ساله در این جشنواره حدود یک میلیون نفر شرکت کننده داخلی و خارجی شرکت می کنند و از یازده هزار سوراخ ایجاد شده روی یخ رودخانه مشغول صید 35 تن ماهی ریخته شده به آب در فضایی کاملا شاد و با امکانات بسیار مناسب اقامتی خواهند شد.

بنابراین کره جنوبی توانسته اقتصاد یخزده این شهر را در سردترین فصل سال با حضور گسترده گردشگران رونق بخشد  در حالی که ایران با داشتن امکانات بسیار مناسب گردشگری بخصوص در این زمینه بصورتی که در ماههای سردسال حتی در برخی از مناطق کشور باید کولر روشن کرد تا از دست گرما آسایش داشت ، بی توجه مانده . طبق بررسی های انجام شده توسط سازمان جهانی گردشگری به ازای هر 7 نفر گردشگر یک فرصت شغلی در کشورهای گردشگرپذیر ایجاد می شود بنابراین کره جنوبی توانسته سالانه و با برگزاری این جشنواره تنها حدود 150 هزار شغل برای این شهر سردسیری ایجاد کند. پس برگزاری اینگونه جشنواره ها را می توان به عنوان بازی بردبرد برای صنعت گردشگری کشورهای مستعد برگزاری اینگونه تورهای تفریحی دانست . اما این بازی باید با همکاری دو بخش ورزشی وگردشگری ایران شکل گیرد تا برنده واقعی صنعت گردشگری ایران باشند نه اینکه مثل حال حاضر هر کدام مشغول موازی کاری با دیگری باشند . حاصل این موازی کاریها برگزاری جشنواره های ماهیگیری با قلاب تنها با حضور یکصد خانوار در مناطق بکر ایران بوده در حالی که کشور سوئیس به عنوان نمونه در آخرین جشنواره ماهیگیری خود توانسته در یکی از دریاچه های بسیار کوچک خود 250 هزار نفر را به مدت دو شبانه روز در چادرهایشان میخکوب کند  و باعث رونق صنعت گردشگری آن منطقه بشود.

حالا با درنظر گرفتن تنوع طبیعی ایران و البته امکانات بسیار مناسب برگزاری اینگونه تورهای ماهیگیری در فضایی بسیار سالم و خانوادگی بخصوص در شمال و جنوب کشور تصور کنید با مسئولان گردشگری ایران با بی توجهی به اینگونه تورهای تفریحی سالانه چند هزار فرصت شغلی را از بین می برند در حالی که مسئولان گردشگری ایران معتقدند ایران با توجه به اقلیم و جغرافیای خود بهترین شرایط برگزاری اینگونه جشنواره ها را در سطح بین المللی دارد و می تواند به عنوان یکی از اصلیترین مقاصد گردشگری ورزشی در این رشته خاص توسط گردشگران انتخاب شود.

باید توجه داشته که البته نباید شتابزده عمل کرد و با ایجاد یک جریان گذرا حجم انبوهی از گردشگران داخلی و خارجی را به مناطق  یاد شده سرازیر کرد و باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی و البته تاثیر منفی در ذهن گردشگران شد بلکه باید با توجه به توانمندی های منطقه و ایجاد زیرساخت های مناسب هدفمند این فعالیت را انجام داد تا بتوانیم در کوتاه مدت به خواسته خود یعنی تبدیل ایران به عنوان یکی از مقاصد گردشگری ورزشی برسیم.

به عقیده کارشناسان گردشگری و اقتصادی ایران ایجاد امکانات و زیرساخت های برگزاری این تورهای تفریحی بسیار ساده خواهدبود ونیازمند سرمایه گذاری های کلان نیست و برخی از آنها می گویند حتی با ایجاد امکانات چادرزدن و دسترسی به امکانات بهداشتی در کنار دریاچه های طبیعی می توان اینگونه تورها را برگزار کرد اما در شرایط ایده ال می توان با ساخت کمپ های دائمی و ایجاد دریاچه های مصنوعی با امکانات اقامتی بسیار مناسب و لوکس تعداد بیشتری از گردشگران را به ایران بیاروریم که این امر بدون مشارکت بخش خصوصی امکانپذیر نخواهد بود.

همه کارشناسان می گویند برگزاری اینگونه تورهای تفریحی علاوه بر تاثیرات روانی در ترویج مصرف مواد غذایی دریایی بسیار مفید هستند و با استفاده از جنبه تفریحی این جشنواره ها می توان آموزش های مفیدی در زمینه حفظ محیط زیست و اهمیت به تغذیه را به خانواده ها و شرکت کنندگاه انتقال داد.  اما به ظاهر فدراسیون ماهیگیری ایران هنوز نتوانسته پل ارتباطی مناسبی بین خود و مسئولان گردشگری ایران ایجاد کند تا ایجاد و زمینه سازی های بسیار مناسب بین المللی پای گردشگران خارجی را به این مسابقات و جشنواره ها باز کند بنباراین بجاست که هر دو سازمان دست به دست یکدیگر دهند و با تبلیغات مناسب و به موقع خارجی زمینه ساز رشد و گسترش این تورها در صنعت گردشگری ورزشی ایران بشوند. بهترین راهکار که قبلا نیز اشاره شد مشارکت بخش خصوصی و ایجاد شرایط مناسب سرمایه گذاری آنهاست چون با حضور اینگونه سرمایه گذارها به خودی خود گردشگران و علاقمندان به رشته ماهیگیری نیز از راه خواهند رسید و رشد اقتصادی مناطق مختلف ایران را شاهد خواهیم بود.

اما شاید بتوان مفید ترین خاصیت برگزاری اینگونه جشنواره ها پس از منافع مادی آن امکان هدایت متقاضیان سفر در ایام سال در ایران است بصورتی که بی شک سازمان میراث فرهنگی ایران با مدیریت و برگزاری اینگونه تورها در گوشه و کنار ایران می تواند سیل مسافران ایرانی و بخصوص خارجی ها را هدفمند به سراسر نقاط ایران هدایت کند و تمرکز آنها در نقطه ای خاص جلوگیری کند که بعضا باعث ثبت خاطراتی ناگوار و ناخوشایند برای آنها میشود.

پس حالا که شبکه گردشگری تلوزیونی در راه است و فدراسیون ماهیگیری هم فعالیت مناسبی دارد می توانیم با حضور گسترده و مدیریت دقیق مسئولان گردشگری در این زمینه شرایط حضور خصوصی ها را نیز مهیا کنیم و  صید مناسبی از گردشگری جهان برای ایران به دست آوریم.

عزتی

برچسب‌ها: جشنواره‌های ورزشی، ماهیگیری، بزرگترین ماهیگیری جهان