کشکول

صنعت گردشگری

چهارشنبه 13 دی‌ماه سال 1396 ساعت 06:51 ب.ظ

گردشگری رمضان

ماه پرفیض رمضان فرارسیده و همه مسلمانان جهان در تدارک بهره بردن از این ضیافت الهی و به فکر کم کردن از بار گناهان گذشته خود هستند. این ماه پرفیض علاوه بر امتیازات معنوی برای همه اهل دین شاید فرصتی طلایی برای رونق اقتصادی و همچنین تبلیغ آئین های بسیار زیبا و جذاب دین اسلام مقدس باشد.

هرچند برخلاف تصور برخی از گردشگران و افراد این ماه فصل سفر نیست و باید فقط مشغول عبادت یکتای هستی بود اما طبق آیین و دستوران دین مبین اسلام برای هر فرد مسلمان برای درک بهتر قدرت خالق یکتای هستی و همچنین ایمان قویتر تشویق به سفر و حتی گاهی مهاجرت شده است بنابراین دین کامل اسلام برای این ماه پرفیض هم قوانین مربوط به خود را صادر کرده و هیچ مسلمانی را در این ماه پرفیض خدا خانه نشین نکرده است، البته نباید فراموش کرد که دین اسلام به هیچ عنوان دین سکون و بی تحرکی نیست.

بنابراین 30 روز طلایی در اختیار کشورهای اسلامی قرار گرفته تا صنعت گردشگری خود را در این ماه پرفیض یعنی رمضان گسترش دهند و رونقی چشمگیر به آن ببخشند با این کار بی شک این کشورها توان تبلیغ و معرفی دقیق دین اسلام و آیین مقدسش را به گردشگران دیگر کشورها خواهند داشت و دیگر مسلمانان را به رسوم منطقه خود آشنا می کنند. بی شک می توان گردشگری در این ماه مبارک را در قالب گردشگری حلال بین کشورهای اسلامی رونق داد هرچند گردشگران دیگر کشورها هم مشتاق به آشنایی با آیین مذهبی مسلمانان هستند اما می توان بیشتر به کشورهای مسلمان توجه کرد و برای این سی روز طلایی برنامه ریزی کرد.

طبق تعاریف ، گردشگری حلال، به نوعی گردشگری گفته می شود که در آن طی مدت اقامت فرد گردشگر قوانین مذهبی کاملا رعایت شود و در پناه آداب و آیین دینی سفر او انجام شود. بنابراین با توجه به بستر بسیار مناسب این نوع گردشگری یعنی گردشگری حلال در ایران زمین در کنار حضور با برکت اماکن متبرکه مثل بارگاه امام رضا (ع) در مشهد مقدس و در نهایت جاذبه های فراوان گردشگری ایران می توان در این ماه پربرکت فصل تازه ای برای گردشگری ایران رقم زد.

هرچند کشورمان در این نوع گردشگری رقبای بسیار قدرتمند و سرختی را پیش رو دارد اما باز هم با امید و پشتوانه همین ماه پرفیض و البته جاذبه های گردشگری کشور صنعت گردشگری ایران می تواند وارد میدان شود ، به عنوان مثال کشور ترکیه برای جلب نظر گردشگران مسلمان با انتخاب شعار یا برند گردشگری «سرزمین خورشید و دریای حلال» SUN, SEA and HALAL! سعی کرده توجه مسلمانان کشورهای دیگر بخصوص انگلستان ، بوسنی و اسپانیا را به صنعت گردشگری خود در قالب گردشگری حلال جلب کند.

ترکیه با استفاده از تورلیدرها یا راهنماهای مسلمان که به تمام قوانین اسلامی آشنا هستند و ایجاد اماکن تفریحی و اقامتی مخصوص با رعایت دقیق آیین مذهبی اسلام بازار هدف خود را انتخاب کند و طی سال گذشته فقط از کشور انگلستان 2.5 میلیون گردشگر مسلمان را در قالب اینگونه تورهای حلال پذیرایی کرده است.، که نمایانگر برنامه ریزی و مدیریت دقیق دست اندرکاران صنعت گردشگری ترکیه در این زمینه بوده و هست.

از سوی دیگر همسایه جنوبی ایران نیز صرفا در ماه مبارک رمضان با برپایی فستیوال های بزرگ خرید و استفاده از علاقه گردشگران به خرید اجناس گوناگون و البته ایجاد شرایط سفر و اقامتی بسیار ساده و ارزان برای گردشگران طی این 30 روز طلایی میزبان تعداد کثیری از گردشگران خارجی در خاک خود باشد هرچند بسیاری از گردشگران خارجی تصور می کنند در کشورهای اسلامی و هنگام ماه رمضان سفر و گردشگری تعطیل شده و همه چیز در حالت سکون خواهد بود، اما این کشور توانسته با جلب نظر گردشگران خارجی به منطقه خود معنی دقیق و کاملی از ماه میهمانی خدا را به گردشگران و ماجراجویان خارجی معرفی کند و البته در کنار نشاط اقتصادی ، شور و هیجان خاصی را به صنعت گردشگری کشورش هدیه دهد .

برای مثال یکی از حرکت های بسیار جالب کشور امارات در فرودگاه شهر ابوظبی برپایی چادر های بزرگ و کاملی در مبادی خروجی بوده که در آنها با ارایه بسته های بسیار جالب و نفیس در کنار کتابچه ای در مورد ماه مبارک رمضان و آیین اسلامی و همچنین آیین مردم کشور سعی کرده هرچه بیشتر امکان ایجاد ارتباط بین گردشگران خارجی را با اتباع کشور برقرار کند تا تصویری دقیق و جذاب از ماه مبارک رمضان در ذهن گردشگران ایجاد کند و در سالهای آینده دوباره شاهد حضور اینگونه گردشگران در خاک خود باشد البته این شادی با شیرینی و خوراکی های بسیار لذیذ محلی تکمیل شده است. این برنامه که در سالهای 2010 میلادی و 2011 در این کشور به کار گرفته با استقبال گسترده گردشگران ورودی روبرو شده است.

از سوی دیگر اهمیت توجه به گردشگران مسلمان و توسعه گردشگری حلال به قدری بوده که بسیاری از کشورهای توریستی و غیر اسلامی در دیگر نقاط جهان مثل تایلند و چین نیز سعی کرده اند با استفاده از این نوع گردشگری و ایجاد شرایط مناسب حضور گردشگران مسلمان در کشورشان از این غافله عقب نمانند و با سرمایه گذاری های بسیار گسترده در زمینه فراهم کردن شرایط حلال برای گردشگران مسلمان زمینه پذیرایی گردشگران و ماجراجویان مسلمان را در خاک کشورشان مهیا کنند.

ایران به عنوان هفتمین کشور دنیا با جاذبه های فراوان گردشگری می تواند با توجه به آیین و دین مشترک با کشورهای اسلامی هر ساله بخصوص در ایام مبارک ماه رمضان میزبان گردشگران زیادی از این مناطق باشد که برای زیات و آشنایی با تمدن ایران وارد کشور می شوند. هرچند اطعام و پذیرایی از مهمانان خدا در این ماه مبارک برما تاکید شده اما باید از آنها به درستی دعوت کنیم و شرایط پذیرایی را برایشان مهیاسازم تا با آگاهی کامل وارد کشور شوند و طبق آیین اسلام 10 روز طلایی را در ایران سپری کنند این مهمترین امتیاز ماه مبارک رمضان برای گردشگری ایران است که گردشگران مسلمان را از کشور های دیگر اسلامی 10 روز مهمان خود کند و نباید فراموش کرد که یقینا مابین این گردشگران دیگر گردشگران نیز وارد ایران خواهند شد و ده روز به یادماندنی را از سفر به ایران تجربه خواهند کرد. بنابراین 10 روز طلایی فرصتی بسیار مناسب هست تا مسئولان دولتی و حتی بخش خصوصی گردشگری ایران با برنامه ریزی دقیق و مفرح بتوانند هرسال شاهد حضور تعداد کثیری از گردشگران مسلمان و غیر مسلمان ورودی در این ماه مبارک باشند.

امتیازات بیشمار ایران از جمله آب و هوای بسیار معتدل و خنک در برخی نقاط سرسبز شمالی کشور می تواند همیشه و هرسال در این ماه مبارک پذیرای تعداد کثیری از مسلمانانی که خسته از گرمای منطقه و کشورشان برای انجام فرایض بسیار مهم ماه مبارک به آن پناه می برند به خوبی توسط دست اندرکاران گردشگری ایران مورد استفاده قرار گیرد  تا علاوه بر فیض معنوی در این ماه مبارک در زمینه پذیرایی از دیگر مسلمانان شاهد رشد و رونق اقتصادی در صنعت گردشگری ایران باشیم.

عزتی

برچسب‌ها: گردشگری رمضانی، دیدنی‌های رمضان، تور رمضان