کشکول

صنعت گردشگری

یکشنبه 16 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 07:43 ق.ظ

متخصص‌ها در این بازار هم سود می‌کنند

گفت‌وگوی فرصت امروز با مدیرعامل تولیدی پارثاوا

یکی از بخش‌های خرید پوشاک اکثر ما مربوط به پوشاک ورزشی و لوازم ورزشی است و جای تردید نیست که اگر از شما بپرسند برای خرید پوشاک و لوازم ورزشی به کجا مراجعه می‌کنید ناخودآگاه نام منطقه منیریه تهران در ذهن شما زنده می‌شود. اما همانطور که می‌دانید این منطقه مملو از تولید کنندگان و فروشندگان تجهیزات و لباس‌های ورزشی است و به نوعی می‌توان گفت انبوهی از تولیدات داخلی و خارجی در معرض دید متقاضیان قرار گرفته است و در ظاهر رونق کسب و کار تولید کنندگان درحالی که واقعیت بازار ظاهرا به کام این تولیدی‌ها نیست.

رزاقی، مدیرعامل شرکت بارثاوا، در این باره به فرصت امروز گفت: امروز به دلایل مختلفی از جمله نبود حمایت‌های دولتی و رکود اقتصادی وضع تولید زیاد مناسب نیست اما نباید فراموش کنید که اگر در این زمینه متخصص باشید و از زیر و بم بازار خبرداشته باشید می‌توانید سود مناسبی داشته باشید.

این فعال صنفی که خود به صورت حرفه‌ای از سال 1379 در حرفه وارد شده معتقد است، بطور کلی در این صنعت دو گروه عمده تولید کننده داریم که یک گروه مربوط به البسه ورزشی است و دیگران در بخش تجهیزات سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما هستند تولیدکنندگان معتبر و بنامی که هر دو بخش را همزمان رهبری کرده و به فعالیت اقتصادی خود ادامه می‌دهند.

رزاقی با اشاره به اینکه بخش تولید پوشاک ورزشی در زیرمجموعه صنعت نساجی قرار گرفته است افزود: همانطور که می‌دانید صنعت نساجی یکی از مناسب‌ترین صنایع برای ایجاد اشتغال با سرمایه‌های اندک است بنابراین اگر فردی قصد ورود در این صنف یعنی تولید پوشاک ورزشی داشته باشد، می‌تواند با سرمایه‌گذاری حداکثر70 میلیون تومانی برای خرید تجهیزات اولیه نیز کارش را آغاز کرده و در نهایت متناسب با درآمدهایش به گسترش تولیدی خود فکر کند.

به عقیده وی امروز مهمترین معضل تولیدکنندگان پوشاک و تجهیزات ورزشی این است که نمی‌توانند محصولات خود را مستقیم به دست مصرف‌کنندگان برسانند و در نهایت این دلال‌ها و صاحبان سرمایه‌های بزرگ هستند که سود اصلی را به خود اختصاص می‌دهند به همین دلیل تولید کنندگان بهتر است به دنبال راهکاری برای مقابله با این معضل یعنی حضور دلال‌ها باشند.

راهکار پیشنهادی وی برای مقابله به حضور گسترده دلال‌ها در این صنف استفاده از دنیای مجازی برای ارتباط مستقیم با متقاضیان است دقیقا کاری که تولیدی بارثاوا انجام داده تا بتوانید انواع و اقسام محصولات تولیدی خود را مستقیم از طریق درگاه‌های فروش اینرنتی در اختیار متقاضیان قرار دهد و به نوعی علاوه بر تامین منافع خریداران به گردش مالی تولیدی نیز توجه داشته باشید.

تامین مواد اولیه یکی از مهمترین دغدغه‌ها

مدیرعامل بارثاوا درباره ادامه روند تولید نیز تصریح کرد: شاید در نگاه اول نقدینگی و مسایل مادی مشکل عمده تولید کنندگان باشد اما اکنون مشکل اصلی تولید کنندگان ایرانی مربوط به تامین خرج‌کارشان یا همان مواد اولیه موردنیاز است چون در برخی موارد که به بازارهای خارجی وابسته شده‌ایم بعضا تغییر قیمت‌ها و نبوید جنس یکسان (با کیفیت‌های مشابه) می‌تواند کیفیت محصول را مورد تهدید قرار دهد.

به گفته این فعال صنفی اگرچه در بخش پارچه و نخ دوزندگی وابستگی کمی به محصولات خارجی در کشورمان وجود دارد اما در باقی بخش‌های تولیدی مثل دکمه، زیپ و کشباف مشکلاتی وجود داردکه روند تولید را مختل یا در برخی موارد متوقف می‌نماید درحالی که اگر چرخه تامین مواد اولیه تکمیل باشد بدون تردید امکان تولید مدام با کیفیت‌های مناسب وجود داشته و می‌توان برای آینده‌ای بهتر برنامه‌ریز کرد.

برندسازی مهمترین رمز موفقیت

رزاقی در ادامه با تاکید بر اهمیت برندسازی در صنف تولید پوشاک ورزشی به فرصت امروز گفت: یکی از مهمترین راهکارهای ماندگاری در بازار برندسازی است چون در دنیای تولید پوشاک ورزشی این برندها هستند که یکه‌تازی می‌کنند و تولیدی‌های معمولی در واقع به نوعی فراموش شده هستند. بنابراین سرمایه‌گذاران لازم است از همان ابتدای سیاست‌گذاری برای ورود به بازار به فکر انجام این مهم باشند و با برندسازی جایگاه و سهم مشخصی از بازار را به خود اختصاص دهند.

وی افزود: برای دستیابی به برندی معتبر و البته معروف پس از رعایت استانداردهای تولید از نظر کیفیت و خدمات پس از فروش حضور در نمایشگاه‌ها بهترین راهکار است چون درنمایشگاه‌ها تولید کننده و خریدار بدون هرگونه واسطه‌ای با یکدیگر روبرو شده و از نیازهای یکدیگر مطلع می‌شوند. این درحالی است که حضور مداوم در نمایشگاه‌های تخصصی می‌تواند تضمینی از کیفیت و دوام تولیدات شما در بازار داشته باشد که برای خریداران بسیار مهم و تعیین کننده است.

اول بازار داخلی و پس از آن خارجی‌ها

مدیرعامل شرکت پارثاوا درباره صادرات پوشاک ورزشی از ایران به دیگر کشورها گفت: بطور کلی بخش پوشاک ورزشی در کشورمان بسیار پیشرفته‌تر از بخش تجهیزات است چون صنعت پوشاک ایران بسیار قوی و قابل اعتماد است اما در بخش پوشاک ورزشی اگر سرمایه‌گذاران استعداد بازار سازی داشته باشند بازار داخلی برایشان آنچنان کشش دارد که فرصت بازاریابی خارج از مرزها را نخواهند داشت بنابراین بد نیست سرمایه‌گذاران ابتدا به فکر تنوع محصولات و همچنین بازار سازی باشند تا به رویای صادرات در دنیای پر از رقابت خارج از مرزها  بیاندیشند.

به این اقلام خوب فکر کنید

رزاقی با اشاره مجدد به اینکه متخصص‌ها در این بازار راکد هم می‌توانند موفق شوند افزود: همانطور که قبلا نیز اشاره شد با 80میلیون تومان هم می‌توان فعالیت را به صورت محدود آغاز کرد که اما اگر واقعا شخصی تصمیم به ورود قدرتمند و محاسبه شده به بازار دارد باید حداقل دو عدد چرخ خیاطی، یک عدد اتو پرسی، میزکار ، دستگاه برش کامپیوتری، دستگاه بسته بندی، 5 نفر کارگر ماهر و همچنین برخی اقلام دیگر از قبیل کامپیوتر، پرینتر و میز و صندلی داشته باشد تا بتواند در کنار احداث کارگاهی اقتصادی به آینده‌ای قابل اعتماد فکر کند.

 

برچسب‌ها: منیریه، کفش ورزشی