X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

کشکول

صنعت گردشگری

پنج‌شنبه 21 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 09:32 ب.ظ

کرسی مکنزی از اقامت خود در ایران می‌گوید

کرسی مکنزی از اقامت خود در ایران می‌گوید

برای عکاسی از طبیعت ایران دوباره بازمی‌گردم

نویسنده: شیدا رمزی

همه از اهمیت صنعت گردشگری در اقتصاد بین الملل می‌دانیم و برهیچکس پوشیده نیست ایران به عنوان یکی از ده کشور برتر گردشگرپذیر دهکده جهانی اکنون برنامه‌های بسیار مهمی برای توسعه صنعت توریسم خود داشته و فرصت‌های مناسبی هم به واسطه تغییرهای ایجاد شده در روابط دیپلماتیک خود به دست آورده است.

این فرصت‌ها نه تنها مربوط به بحث جاذبه‌های گردشگری بلکه در تار و پود فرهنگ و تمدن ایران زمین تنیده شده است که می‌توان از آن به عنوان عاملی مهم در توسعه صادرات نامرئی بهره‌برد. برگزاری هفته‌های فرهنگی، حضو هنرمندان، برگزاری نمایشگاه‌های فیلم و عکس‌ هم در این زمینه از اهمیت خاصی برخورد دارند و اکنون که دریچه‌های امید در توافق هسته‌ای ایران و تعامل جدیدی با کشورهای غربی گشوده شده بد نیست مسئولان گردشگری ما از آن بهره‌برده و با استفاده از حضور هنرمندان کشورهای یادشده تصویری دقیق شفاف از واقعیت ایران که اکنون در بمباران خبری غرب قرار گفته ارایه دهد.

«نگاهی به فرهنگ و هنر نوردیک» به عنوان فرصتی مناسب در این زمینه برنامه‌ای بود که در هفته گذشته به مناسب هفته‌فرهنگی کشور‌های فنلاند، دانمارک، نروژ و سوئد در ایران آغاز شد و از این رو قانون با کرسی مکنزی عکاس فنلاندی یکی از هنرمندان مطرح حاضر در این مراسم افتتاحیه این هفته فرهنگی مصاحبه‌ای اختصاصی داشته که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

·         لطفا کمی درباره سفرخود به ایران بفرمایید.

من به عنوان عکاس فنلاندی برای به نمایش‌گذاشتن عکس‌هایم در هفته فرهنگی نوردیک به ایران آمده ‌ام

·         آیا تاکنون به ایران سفر کرده‌اید؟

خیر ؛ این اولین باری است که من به عنوان هنرمندی فنلاندی وارد خاک ایران شده ام.

·         برای دریافت ویزای ورود به ایران مشکلی داشتید؟

مشکل زیادی در میان نبود فقط مشکلی این بود که ویزای توریستی درخواست کرده بودم ولی باید آن را تبدیل به ویزای دیگری می‌کردم که کمی زمان برد.

·         شما به عنوان بانویی فنلاندی مشکلی با حجاب در ایران نداشتید؟

خیر؛ این تجربه‌ای بسیار جالب برای من بود چون برای اولین بار این تجربه را داشتم و برای اینکه بتوانم پوششی مناسب در ایران داشته باشم قبل از ورودم به ایران مجبور شدم از یک فروشگاهی که پوشاک مخصوص مسلمانان را می‌فروخت خرید کنم تا در ایران از آن استفاده کنم.

·         چه چیز این خرید برای شما جالب بود؟

راستش برای اولین بار بود که از روسری استفاده می‌کردم و کمی طول کشید تا بتوانم به آن عادت کنم و روش استفاده آن را به خاطر بسپارم چون دیدن افراد مسلمان در کشورهای مختلف برای استفاده از روسری برایم کافی نبود و باید تمرین می‌کردم.

·         آیا تاکنون تجربه سفر به کشورهای اسلامی را داشتید؟

بله؛ من به اردن نیز سفر کرده ام با فرهنگ کشورهای اسلامی آشنا هستم و نکته مبهمی در ذهنم نبود.

·         برگردیم به ایران ؛ آیا واقعا به نظر شما ایران کشور جذابی برای گردشگران خارجی است؟

در این موضوع تردیدی نیست. ایران واقعا کشوری بسیار جذاب برای گردشگران خارجی است اما هنوز اطلاعات دقیقی از این کشور به‌جز اطلاعاتی که رسانه‌های خارجی می‌دهند یا آنچه درباره تمدن ایران نوشته شده نیست.

·         لطفا در این زمینه کمی بیشتر توضیح دهید؟

اجازه دهید اینگونه توضیح دهم بطور کلی گردشگرانی که از اروپا یا هر نقطه دیگر جهان برای سفر آماده می‌شوند ابتدا با استفاده از دنیای مجازی سعی در به دست آوردن اطلاعاتی از فرهنگ و تمدن مقصد خود و همچنین شرایط روز آن کشور هستند اما متاسفانه این اطلاعات درباره ایران زیاد نیست و کمی هم با واقعیت متفاوت است.

·         شما اطلاعات مورد نیاز خودتان را چگونه به دست آوردید؟

کتاب و وب‌سایتی معروف درزمینه گردشگری بین الملل بنام لولنی پلنت وجود دارد که اطلاعات گردشگری مناسبی از کشورهای مختلف جهان دارد من هم از آن طریق درباره ایران و جاذبه‌هایش اطلاعات به دست آوردم.

·         آیا تفاوتی با اخباری که درباره ایران شنیده بودید و واقعیت مشاهد کرده‌اید؟

بله؛ من واقعا تصور ایران را اینگونه نداشتم هرچند من فقط از تهران دیدن کردم ولی همین تجربه نیز می‌تواندتفاوت فاحش میان اخبار و واقعیت ایران بگوید. شاید برخی اخبار از ناامنی و مشکلات ایران گفته باشند اما رستوران‌ها و امنیت تهران برایم جالب بود.

·         بدون تردید شما وب سایتی اختصاصی دارید آیا از تجربه سفرتان به ایران خواهید گفت؟

بله من درباره فریم‌هایی که می‌گیرم توضیح کامل می‌دهم که اطلاعات کاملی از محل مورد نظر عکاسی من بوده و سعی می‌کنم بنوعی بنویسم که تصویری ذهنی هم از اطراف به مخاطبانم بدهم بنابراین پاسخ شما این است که من مطالبی درباره سفرم به ایران خواهم نوشت.

·         صحبت از رستوران شد نظر شما درباره غذاهای ایرانی چیست؟

راستش شب گذشته به اتفاق دوستان به رستورانی در تهران رفتیم که در آن بهترین  غذاهای ایرانی سرو می‌شد و موسیقی سنتی زنده هم بود واقعا تجربه لذت بخشی بود که با طعم خوراکی‌های ایرانی کامل شد.

·         مهمترین مشکل شما در این سفر چه بوده؟

مهمترین مشکل من در این سفر فقط و فقط گرمای هوا بود ومشکل دیگری نداشتم

·         همانطور که می‌دانید در ایران نمی‌توانید از کارت‌های بانکی خود استفاده کنید آیا این مشکلی برای شما نبود؟

راستش چون من مهمان بودم زیاد در این زمینه مشکلی نداشتم ولی گاهی اوقات هم که لازم بود هزینه کنم بدون تردید علاقه‌ای ندارم که تمام پول‌هایم را مقابل دیگران بیرون آورم تا کالایی بخرم بنابراین این شاید برای برخی مشکل باشد.

·         در هتل اقامت دارید یا منزل دوستان؟

من در هتل اقامت دارم

·         نظر شما درباره خدمات هتل و هتلداری ایران چیست؟

من در این زمینه مشکلی نداشتم ولی احساس می‌کنم کمی باید بیشتر در این زمینه مسئولان گردشگری ایران بیشتر سرمایه‌گذاری کنند چون ایران جاذبه زیادی برای خارجی‌ها دارد بنابراین باید امکانات متفاوت و مناسبی هم در اختیار علاقمندان ایران قرار داد.

·         بطور کلی علاقه شما در عکاسی بیشتر درباره مردم است یا طبیعت مناطق مختلف؟

با توجه به کارهای من اگر به عکس‌های من توجه داشته باشید بدون تردید پاسخ سوال خود را خواهید یافت من بیشتر علاقمند به عکاسی از طبیعت و مناظر طبیعی هستم .

·         آیا در ایران این فرصت بود که از طبیعت ایران عکاسی کنید؟

متاسفانه در این سفر چهار روز فرصت این کار نشد اما با توجه به اطلاعاتی که من از طبیعت ایران به دست آورده‌ام فکر کنم سوژه‌های زیادی برای من وجود دارد.

·         همانطور که می‌دانید ایران دارای آثار باستانی و ساختمان‌های تاریخی فراوانی است آیا علاقمند به عکاسی از آنها نیستید؟

هرچند اکثر عکس‌های من از طبیعت است ولی بدون تردید آثار باستانی هم می‌تواند برایم جذاب باشد که باید برای عکاسی از آنها دوباره به ایران بازگردم ولی فکر کنم تاثیر این آثار باعث شود اقامت من در ایران طولانی شود چون شکوه آنها برای مدتی مانع از عکاسی من خواهد شد.

·         آیا ارتباطی با هنرمندان و عکاسان ایرانی داشتید؟

بطور کلی من علاقمند به ارتباط با عکاسان و هنرمندان ایرانی هستم و بدون تردید برای این موضوع برنامه‌ریزی خواهم‌کرد.

·         طی این سفر با کدامیک از هنرمندان ایرانی ارتباط داشتید؟

در این سفر با آقای ایرج نوذری آشنا شدم و تعدادی عکس از ایشان به عنوان یکی از هنرمندان شناخته شده ایشان گرفتم که  یکی از بهترین تجربه‌های این سفر برای من بود.

·         آیا علاقمند به تکرار این سفر به ایران هستید؟

بدون تردید پاسخ شما مثبت است چون من طی این چهار روز اقامتم نتوانستم درک کاملی از ایران داشته باشم و باید دوباره این تجربه را داشته باشم تا نه تنها با فرهنگ مردم ایران بیشتر آشنا شوم بلکه بتوانم عکس‌های زیادی از ایران بگیرم.

·         به عنوان آخرین سئوال لطفا یک کلمه درباره ایران و یک کلمه درباره فنلاند بگویید.

ایران؛ دوست‌داشتنی

فنلاند؛ سرما

 

 

 

برچسب‌ها: نقاش، نقاش نرو، نقاشی