X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

کشکول

صنعت گردشگری

شنبه 1 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 08:59 ق.ظ

معامله ای برد برد برای علاقمندان

گزارش فرصت امروز از رشد کلسیون داری و تجارت پنهان پشت پرده آن

نویسنده: عماد عزتی

 

بدون تردید همه ما در جعبه خاطرات دوران کودکی یا حال حاضر تجربه جمع آوری برخی اجناس مثل تمبر، سکه و اسکناس یا هرچیز دیگری را داشته باشیم اما گروه کثیری از ما پس مدت کوتاهی همه چیز را به دست خاطره ها سپرده و آن را فراموش کرده ایم  درحالی که هستند افرادی که در این زمینه با نگرشی کاملا متفاوت راه جمع آوری را ادامه داده و پس از مدتی دارای کلکسیونی از اشیاء و لوازمی خاص می شوند.

هرچند اکثرا این افراد صرفا از روی علاقه به جمع آوری برخی اجناس یا اشیاء می کنند اما امروز که دودوتا چهارتای اقتصادی در هر زمینه ای وارد شد کلسیون داری نیز اقتصادی مخصوص به خود دارد و برخی در این زمینه فعالیت های منحصر به فردی انجام می دهد به صورتی که براساس برخی گزارش ها سالانه میلیاردها دلار در این زمینه جابجا شده و تجارت های گوناگونی برای خرید و فروش کلسیون های مختلف هزینه می شود.

این درحالی است که بسیاری از ما هنوز در فکر یافتن سرمایه ای افسانه ای برای جمع آوری مجموعه هایی از آثار هنری فاخر با میلیاردها دلار قیمت هستم اما واقعیت پشت پرده این تجارت بسیار زیبا و پردرآمد بیانگر آن است که نه تنها کلسیون داری روبه رشد است بلکه دلالی برای خرید و فروش در این زمینه نیز رشدی غیر قابل تصور داشته است.

پیشینه تجارت مجموعه ها

ارزش کلسیون های مختلف از نظر مالی بر هیچ کس پوشیده نیست و علاقه به تصاحب برخی از انها در میان افراد ثروتمند نیز عاملی برای اثبات آن همین امر در زمان جنگ جهانی اول و دوم بوده بصورتی که خرید و فروش آثار تاریخی – هنری سوژه ای برای ارتش آلمان بود تا با غارت و تصاحب غیر قانونی اموال تاریخی و کلسیون های مختلف در کشورها آنها را در بازار سیاهی که خود راه انداخته بود ، به فروش برساند .

براساس برخی گزارش ها در این دوره نه تنها مبلغ بسیار کلانی بین خریداران و فروشنده اشیاء برای تامین هزینه های جنگ رد وبدل شد بلکه در این میان برخی اثار هنری فاخر و بی همتا برای همیشه از نظرها پنهان شدند. هرچند برخی آثار فروخته شده پس از پایان جنگ با استفاده از راهکارهای قانونی دوباره به مالکان اصلی خود بازگردانده شد اما  هنوز هم با گذشت چند دهه از این موضوع هیچ ردی از آثار گم شده برجای نمانده است.

تجارت برای فرار از مالیات

این موضوع یعنی تشکیل بازار سیاه برای خرید و فروش اشیاء تاریخی و کلسیون های مختلف در دوران جنگ باعث تا راهکاری بسیار زیرکانه ای برای پنهان کردن دارایی و ثروت افراد مشهور در اوایل دهه 50 میلادی به وجود آید بصورتی که آنها با خرید اینگونه مجموعه ها و نگهداری از آنها در مکان هایی خاص یا حتی در منزل دارایی های خود را کمتر از آنچه بود اعلام می کردند درحالی که هر روز رقم غیر قابل تصوری بر آن افزوده می شد اما با توجه به رشد روز افزون تقاضای خرید و فروش کلسیون های مختلف و آثار تاریخی و هنری این موضوع برای دولتمردن آشکار شد و با محدود کردن تجارت اینگونه مجموعه ها توانستند کنترلی بر تجارت این مجموعه ها داشته باشند. هرچند هنوز هم فرار از مالیات در این نوع تجارت ها در گوشه و کنار جهان با خرید و فروش کلسیون های مختلف و آثار تاریخی محلی برای ثروت اندوزی برخی افراد است .

روند روبه رشد دلالی کلسیون ها

براساس گزارش های ارایه شده از سوی حراجی کریستیز رشد فروش آثار تاریخی – هنری در جهان روبه رشد بوده و در برخی از مناطق مثل آسیا غیر قابل تصور شده است .

این گزارش که با ارایه اطلاعاتی از فروش 7/2 میلیارد پوندی برخی از آثار تاریخی در شش ماهه نخست سال جاری میلادی در خانه لندن  آغاز شده است می افزاید:  گرانترین فروش آثار تاریخی این دوره مربوط به مجموعه داری فرانسوی بوده که 51 قطعه تابلوی هنری از مجموعه خود را در حراجی لندن به قیمت 10 میلیون پوند به فروش رسانده است.

این درحالی است که به گفته برخی رسانه ها این حراجی معتبر جهان تنها کنترل 25 درصد از تجارت بین المللی آثار هنری تاریخی جهان را در دست دارد و مابقی در حراجی های متفاوت یا حتی دنیای مجازی به صورت قانونی یا غیر قانونی خرید و فروش می شوند که می توان از این طریق حجم گسترده میزان مبادلات کلسیون های مختلف و آثار تاریخی را در دهکده جهانی محاسبه کرد.

از سوی دیگر در گزارش مربوط به دوره یاد شده از حراجی کریستی آمده است بیشترین میزان رشد تجارت آثار تاریخی – هنری و کلسیون های مختلف مربوط به منطقه آسیا با 22 درصد رشد طی این دوره بود که رقمی بالغ بر 1/3 میلیارد پوند را به ثبت رسانده است .

این درحالی است که استیون مرفی ، یکی از مدیران ارشد در این حراجی می گوید: در شش ماهه نخست سال جاری میلادی حراجی کریستیز در سیستم فروش عمومی خود حدود 13 درصد رشد را به خود دیده و رقمی بالغ بر 2/2 میلیارد پوند فروش داشته در حالی که در حراجی های خصوصی حدود 7 درصد رشد را تجربه کرده ایم و حدود 500 میلیون پوند فروش داشته ایم.

وی در ادامه می افزاید: این رشد در خرید و فروش کلسیون های تاریخی – هنری به این دلیل به وجود آمده که افراد تازه وارد بسیاری از اول سال جاری وارد حراجی ما شده اند و با ایجاد تقاضا برای تصاحب برخی آثار قیمت ها را به شکل غیر قابل تصوری بالا برده اند و همین موضوع به صورت کلی در کل فروش این حراجی که تنها بخشی از فروش و تجارت کلسیون ها و آثار تاریخی جهان است تاثیرگذار بوده است. این درحالی است که فروش مجموعه های مربوط به قبل از جنگ جهانی با رشدی معادل 5 درصد در سطح بین المللی مواجه بود ه است.

دنیای مجازی راهی برای توسعه تجارت

مرفی درباره توسعه روز افزون حجم معاملات کلسیون ها و آثار هنری در جهان می گوید: همانطور که می دانید کمی بیشتر از یک دهه است که دنیای مجازی تمام صنایع مختلف را تحت تاثیر خود قرار داده و به روش های گوناگون آنها را به خود وابسته کرده است این موضوع در تجارت آثار هنری و کلسیون های مختلف نیز کاملا مشهود است و راهی برای رشد تقاضا شده است هرچند مشکلاتی از جمله کلاهبرداری هایی صورت گرفته اما حرفه ای ها با استفاده از امتیازات ویژه در این زمینه اقدام به انتخاب ، فروش یا خرید آثار مورد نیازشان در حراجی های معتبر جهان مثل کریستیز کرده و با فشردن یک کلید خرید انجام می دهند .

وی با اشاره به اینکه برخی از خریداران هرگز علاقمند به فاش شدن نام و شهرتشان در این زمینه نیستند می افزاید: این علاقه پنهان ماندن مالکان برخی کلسیون ها بهترین راهکار برای توسعه ورود دنیای مجازی به تجارت بین المللی کلسیون ها و آثار هنری تاریخی بوده است که با استفاده از راهکارهای قانونی و البته مجاز هر روز روبه رشد و توسعه است و افراد فعال در این زمینه را بیشتر به خود جلب می کند.

لوازم صحنه ؛ مهمترین سوژه تجارت

شاید موارد بسیار گوناگونی از خرید و فروش کلسیون های متفاوت در سراسر جهان را شنیده باشید و تصور کنیم بیشتری میزان معاملات مربوط به آثار تاریخی – هنری در گوشه و کنار جهان است اما ظاهرا طی یک دهه گذشته اگرچه مهمترین خرید و فروشها در تجارت کلسیون های متفاوت مربوط اثار هنری بوده اما پس از آن لوازم صحنه در فیلم های مختلف قرار گرفته است.

 بطوری که گاهی اوقات از تکه کاغذی که در صحنه روی زمین افتاده تا مهمترین لوازم نورپردازی در حراجی های مختلف به فروش گذاشته می شود و تجارتی غیر قابل تصور در این زمینه به وجود آورده است .

ریچارد هامر یکی از افرادی که در این زمینه فعالیت می کند می گوید: برخی افراد و کلکسیونرهای معتبر جهان که به جمع آوری لوازم صحنه در فیلم های مختلف مشغول هستند و گاهی برای تصاحب و تکمیل کلیه لوازم استفاده شده در ساخت یک فیلم خاص تا بیش از یک میلیون دلار هزینه می کنند .

هامر با توجه به اهمیت تکمیل کلسیون لوازم ساخت یک فیلم سیمایی برای این افراد می افزاید: هر چند هزینه و سرمایه گذاری در این زمینه در ابتدای راه بسیار سنگین به نظر می رسد ولی وقتی کار تمم می شود و کلسیون مورد نظر تماما جمع آوری شده شاید ارزش افزوده این مجموعه برای صاحبش چندین برابر سرمایه گذاری اولیه باشد .

وی درباره رشد روز افزون خرید و فروش تجهیزات فیلمبرداری و لوازم هنرپیشه ها در حراجی های مختلف را اینگونه توصیف می کند که با توجه به قیمت های مناسب و البته تقاضای خرید برای عامه مردم در این زمینه بسیاری از سرمایه داران تازه وارد در این عرصه روبه به این تجارت آورده اند و در حراجی های مختلف به دنبال تکه ای از صحنه یا لوازم هنرپیشه ها هستند تا با سرمایه گذاری اندک خود رشد اقتصادی مناسبی را تجربه کنند.

این فعال در زمینه خرید و فروش لوازم صحنه در حراجی های معتبر در پایان می گوید: بسیاری از سرمایه داران برای اینکه سرمایه های فرعی خودشان را از حالت راکد خارج کنند و بدون نگرانی در زمینه هزینه کنند به سمت جمع آوری لوازمی خاص روی آورده اند که می تواند از طرح های لباس هنرپیشه ها شروع شده و به لوازم صحنه و دیگر اشیاء ختم شود بطوری که این سرمایه گذاری شاید از سرمایه گذاری های اصلی و کارآفرینی آنها هم اکنون ارزش بیشتری داشته و سودآور تر است.

 

برچسب‌ها: کلکسیون داری، حراجی کریستیز، حراج لوازم صحنه، خرید زیرخاکی